Zayıflamak Hakkında Merak Edilenler

Zayıflama diyetlerinde günde ne kadar kalori alındığı önemli midir?

Kalori hesabı yapmak zayıflamak isteyen bir birey için gereklidir ama önemli olan kalorinin vücuda nasıl alındığıdır. Vücuda alınan kalorinin %12-15’i proteinlerden, %25-30’u yağlardan ve %50-60’ı karbonhidratlardan gelmelidir. 1 gram yağ 9 kalori, 1 gram protein ve karbonhidrat 4 kalori vermektedir. Vücuda alınan karbonhidratların ve proteinlerin fazlası da yağ olarak depo edilmektedir. Ve bütün kalorilerin vücutta yaptığı etki ve kiloya dönüşme özelliği aynı değildir.

Tuzun kiloya etkisi nedir?

Tuz, vücudun su tutmasına yol açar ama vücuttaki yağ oranlarıyla hiçbir ilgisi yoktur. Aşırı tuz kullanımı suyla beraber kişide şişkinlik hissine yol açabilir. Bu yüzden özellikle adet dönemi öncesinde tuz kullanımında aşırıya kaçılmaması tavsiye edilir. Öte yandan tuzun iştah açıcı etkisi de bulunmaktadır. Yani tuzun kilo alımı üzerinde doğrudan olmasa da dolaylı bir etkisi gözlenebilir.

Sıcak ortamların zayıflama üzerine etkisi nedir?

Sıcak ortamlarda terlemeyle kaybedilen, yağ değil sudur. Bu gibi sıcak ortamlar organizmanın toksinlerden arınmasını, kasların gevşemesini sağlar ama kişiyi zayıflatma üzerinde etkisi yoktur.

İdeal kilo kaybı ne kadar olmalıdır?

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) haftalık kilo kaybının 0.5 – 1 kg. arasında olması gerektiğini vurgulamaktadır. Eğer birey ağır derecede şişman ise veya obeziteye bağlı komplikasyonları var ise; kontrollü olarak haftada 1.5 kg. kilo kaybını uygun görmektedir. Ayda 4 – 6 kg. üzerindeki ağırlık kaybı birtakım sağlık sorunlarını da beraberinde getirmektedir.

Zayıflama ve bitki çayları zayıflatır mı?

Bu tür çayların vücuttan su atılımını hızlandırıcı etkileri bulunmaktadır. Yani zayıflama ve bitki çayları kullanımları ile birlikte vücuttan fazla miktarda su idrarla dışarı atılacaktır. Bu durum, kişi tarafından zayıflama olarak algılanacaktır. Ancak su içildiğinde tekrar eski kiloya geri ulaşılmaktadır.

No Comments Yet

Leave a Reply