Yeşil Yapraklı Sebzelerin Besin Değerlerini Öğrenin!

Maydanoz: A ve C vitaminlerinden ve potasyumdan zengindir. Aroma verici olarak kullanılan bir sebzedir. Ödem atmada, kanser, kalp hastalıkları ve obezite ile savaşmada etkilidir.
Enginar: A, C, B1 vitaminine ek olarak potasyum, kalsiyum ve manganez içerir. Ödem atarak tuzun olumsuz etkilerini düşürür. Karaciğer sağlığında etkindir.
Kereviz: A, C, E vitamini, çinko, mangan, selenyum, fosfor, bakır ve potasyum minerallerince zengindir. Kan kolesterolünü düşürür ve kalp-damar hastalıklarından korur. Böbreklerin çalışmasını güçlendirerek toksik madde atımını sağlar.
Brokoli: A, C, E vitaminlerinden zengindir. Vücut ısısını ayarlar, yediklerimizi yakmaya yardımcıdır, bağışıklık sistemini güçlendirir ve kanserden koruyucudur.
Salatalık: Magnezyum, potasyum, demir gibi minerallerle,  A,  B, C vitaminlerinden fazla miktarda ve %96 oranında su içerir. Cildi rahatlatıcı ve onarıcı özelliği vardır, kabızlık önlemede, toksinleri atmada ve zayıflama diyetlerinde tercih edilen bir sebzedir. Çiğ olarak tüketilir.
Ispanak: A, B, C, K vitaminleriyle kalsiyum, potasyum, selenyum, magnezyum, omega3 içerir. İdrar söktürmeye yardımcıdır. Kemik hastalıkları, kanser, kronik hastalıklardan korunmada etkilidir.
Marul:  %95 oranında su içerir. A ve C vitaminlerinden zengindir. Çiğ olarak tüketilen bir salata sebzesidir.
Bürüksel lahanası: A, B, C, K vitaminleri, sülfür ve omega3 içerir. Hem çözünür hem de çözünmez posa içerdiği için uzun süre tokluk hissi verir. Antikanserojendir. Kalp-damar hastalıkları ve yaşlılığın etkilerinden korur. Toksin atımını sağlar.
Semizotu: A, B, C, E vitaminleri, folik asit, magnezyum, potasyum minerallerinden zengindir. Diğer sebzelere oranla omega3 içeriği oldukça yüksektir. Depresyon, kalp hastalıklar, kanserden korur. Salatalarda, yemeklerde ve yoğurtla birlikte tüketilebilir.
Yeşil biber: A, B, C, E, K vitaminlerince zengin olup gözlerle ilgili problemleri önlemede, bağışıklık sisteminin çalışmasında, kanser ve kalp hastalıklarında etkilidir.
No Comments Yet

Leave a Reply