Vücudun Susuz Kaldığı Nasıl Anlaşılır?

Su yaşam kaynağı niteliğindedir. Bir kişi ne kadar fazla su tüketirse sağlık yönünden o kadar şanslıdır. Suyu olabildiğince fazla tüketmek gerekir. Uzun ve sağlıklı bir yaşamın esas kaynağı bol su içmektir. Az su içmenin beraberinde getirdiği pekçok rahatsızlık vardır.

Suyun faydaları saymakla bitmeyen türdendir. Ancak kısaca özetlemek gerekir ise: organları ve eklemleri korumak, hücrelere oksijen taşımak gibi hayati görevleri vardır. Mutlaka gerekli olan suyu vücuda sokmak gerekir. Az su tüketimi sonrasında vücut bizlere bazı sinyaller yollar. Bu belirtilere bakarak acilen bol su içmeye başlanması gerekir. Günde en az 8 bardak su içmek şarttır. Kadın sağlığı ekibi olarak siz değerli okuyucularımız için vücudun susuz kaldığının işaretlerini derledik.

Vücudun Susuz Kaldığının Sinyalleri!

İdrar Rengi Koyulaşır

En önemli belirtisi idrarın renginin açık değil koyu renk olmasıdır. Oldukça koyu bir renk çıkar ise vücudun susuz kaldığının işaretidir. Çünkü vücut susuz kalınca kan basıncı düşer. Bu nedenle dokular kurur ve böbrekler ise idrarı daha yoğun hale getirerek kendini koruma haline geçer. Bu gibi bir durum karşısında mutlaka su içme alışkanlığı değişmelidir. Bol su içmeye özen gösterilmelidir.

Enerji Kaybı ve Yorgunluk

Beden ihtiyacı olan enerjiyi su ile alamadığı için yorgunluk baş gösterir. Ancak beden yeteri derece su ihtiyacını karşılar ise bunu enerjiye döndürebilir. Az su içmenin getirdiği durum ile kan basıncı ve kan miktarı düşecektir. Bu nedenle halsizlik dolayısı ile yorgunluk meydana gelir. Ayrıca az su içimi devam ettiği sürece hafızada zayıflık halleri, baş dönmesi, reflekslerde güçsüzleşme gibi belirtiler de meydana gelebilir.

Kabızlık Artar

Az miktarda su içildiğinde kabızlık da meydana gelir. Ve bu durum az su içildiğinin önemli göstergelerinden biridir. Su içmenin unutulduğu dönemleri yaşıyoruz. Ancak yeteri kadar su içilmediği takdirde kabızlık kendini gösterecektir. Bu problemi yaşayan birçok insan mevcuttur. Genellikle bunun nedeni günlük koşuşturmadan su içiminin atlanmasıdır. Bedenin suya olan ihtiyacı kulak ardı edilmektedir. Oysa büyük önem ve risk taşımaktır. Mutlaka su içimi atlanmamalıdır.

 

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.