Vajinal Kaşıntı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Vajinada meydana gelen kaşıntıların birden fazla nedeni olabilir. Gün içerisinde basitçe uygulanan bazı eylemler vajinada kaşıntıya neden olabilir. Vajinada kaşıntıya neden olan eylemlerin netlik kazanması ile bu sorun ortadan kalkabilir. Tam olarak sebebi belirlenemesede bazı nedenlerden ötürü ortaya çıkma olasılığı yüksektir. Vajinada kaşıntının bazı nedenleri vardır. Ancak kaşıntının, bu nedenlerden hangisi sebebiyle olduğu netlik kazanamayabilir. Bu nedenle deneme yanılma yolunun uygulanmasında fayda vardır. Nedenlerden bazılarını hayata geçirerek vajinada kaşıntının sonlanıp sonlanmadığına bakılmalıdır. Ancak geçmemesi halinde bir uzmana görünülmesi doğru olacaktır.

Vajinal Kaşıntı Nedenleri Nelerdir ve Neler Yapılabilir?

Vajinal kaşıntının en büyük nedeni duş esnasında vajina içerisinin farklı ürünler ile temizlenmeye çalışılmasıdır. Vajina içerisine farklı yapıda bir temizlik ürününün temas etmesi ile esas olan yapısı bozulur. Vajinanın ph dengesi zarar görür. Bu durum çoğu zaman kaşıntılara neden olur. Kendi kendini temizleme özelliğine sahip olan bir organa dışarıdan müdahale zarar verecektir. 

Çok dar pantolon tercihleri de vajinanın kaşınmasına neden olabilir. Dar yapıda olan giysiler tahrişe yada terlemeye neden olur. Bu durum ise kaşıntı oluşmasına zemin hazırlar.

Tuvalet sonrasında temizlik önden arkaya doğru gerçekleşmelidir. Böylelikle vajinanın mikrop kapması dolayısı ile kaşınması önlenir. Temizlik sonrası iyice kurulanıp ıslak bırakılmaması gerekir.

İç çamaşırının önemi de oldukça büyüktür. Mutlaka pamuklu çamaşırlar seçilmelidir. Vajinanın rahat etmesine ve terlememesine neden olacaktır. Bu durum ise kaşıntının önüne geçecektir. Terli yada ıslak bir şekilde kalan vajinada mantar üremesi olağandır. Mantar ise kaşıntıya neden olur. Vajina için en sağlıklısı pamuklu iç çamaşırlarıdır.

İç çamaşırına kesinlikle parfüm sıkılmamalıdır. Bu durum doğrudan farklı kimyasallar nedeni ile vajinanın kötü etkilenmesine neden olur. 

Sirke, turşu, yoğurt gibi gıdaların tüketilmesinde fayda vardır. Bu gıdalar bağırsaklarda ve vajinal florada yer alan yararlı bakterilerin sayısının artmasına yardımcı olur. Zararlı enfeksiyonlardan korunmak ise kolaylaşır.

Antibiyotik alımından olabildiğince kaçınmak doğru olacaktır. Antibiyotikler vajinada bulunan yararlı bakterilerin yok olmasına neden olur. Ve vajinayı enfeksiyonlara açık bir hale getirir.

Kaşıntının dayanılmaz olduğu raddede de sirke yardımcı olacaktır. Direkt olarak elma sirkesini temas ettirmek doğru değildir. Mutlaka sirke su ile karıştırıldıktan sonra az miktarda sürülmelidir.

İç çamaşırının olabildiğince sık değiştirmekte kaşıntının oluşmasını önlemede yardımcı olacaktır.

 

No Comments Yet

Leave a Reply