Tatil Sonrası Nasıl Bakım Yapılmalıdır?

Yaz ayında denize, havuza ve güneşe fazla maruz kalmak nedeniyle saç ve cilt yıpranacaktır. Yaz aylarında tatil yapmak bir o kadar keyifli olsa da sonrasında yıpranmış saçlar ve kuru ciltler ile karşılaşmak can sıkıcıdır. Tatil sonrasında saçlara ve ciltlere bazı müdahaleler yapılmasında fayda vardır. Kuruyan saçları eski formuna getirmek aynı zamanda güneşten etkilenen cildi düzeltmek şarttır.

Yaz sıcakları ile birlikte dinlenmek, serin sulara atlamak, güneşin sıcağı ile sakinleşmek kişiye iyi gelecektir. Fakat güneşin, denizin ve havuzun hesaba katılmayan bir o kadar da zararı olacaktır. Saçlar aşırı sıcakla, denizin tuzu yada havuzun kloru ile ciddi anlamda yıpranacak yada kuruyacaktır. Cilt ise güneş kızarıklıkları, lekelerine maruz kalacak yada kuruyacaktır.

Tatil Sonrası Cilt Bakım Önerileri

İlk olarak bronzlaşmak tenlere oldukça yakışsa da aşırısı cilde iyi gelmeyecektir. Bronzlaşma tenin pul pul dökülmesine neden olacaktır. Aşırı kuru bir cilt ile karşılaşılması kaçınılmazdır. Bu durumun önüne geçebilmek adına duş esnasında iyi bir şekilde liflenmekte fayda vardır. Duş sonrasında cildin yeterli oranda nemlendirilmesi de pul pul dökülmelerin önüne geçecektir. Cilt iyi bir şekilde beslenmiş olacaktır.

Cilt kuruluğunu önleyebilmek adına etkili nemlendirme işlemleri yapılmalıdır. Mümkün olduğunca bol su içilerek cilt beslenmelidir. Su cildin eski sağlığına kavuşarak kendini onarmasına yardımcı olacaktır. Cilde kaybettiği tazeliği geri verecektir. Taze yeşilliklerden ve bol meyveden faydalanmak iyi sonuçlar doğuracaktır. Cilt nemlendirilirken dışarıya çıkılacaksa bile mutlaka güneş koruyucu sürmeye devam edilmelidir.

Tatil Sonrası Saç Bakım Önerileri

Saçlarda tatilden nasibini alanlar kategorisindedir. Aşır sıcak, deniz yada havuz etmenleri nedeni ile yıpranmış vaziyette olacaktır. Saça tatil dönüşü bazı uygulamalar yapılmasında fayda vardır. Saçınıza uygun saç maskeleri kullanmanız güzel sonuçlar doğuracaktır.

Yada aktarlardan edinebileceğiniz yağlar kuruluğun önüne geçecektir. Edineceğiniz argan yağı yada hindistan cevizi yağı saçlarınızın eski sağlığına kavuşmasına yardımcı olacaktır. Saçlara şampuan sürüldükten sonra da mutlaka bir saç kremi ile yıkanmalıdır. Saçların yıpranmışlığını ortadan kaldırmaya etki edecektir. Saçlara az miktarda elma sirkesi sürmekte yıpranmışlığa, kuruluğa iyi gelecektir. Ancak sirkeden sonra bolca durulamak önemlidir.

 

No Comments Yet

Leave a Reply