Sirkadiyen Ritmi Korumak İçin Yapılması Gerekenler

Sirkadiyen Ritmi Korumak İçin Neler Yapılmalı?

Günlük beslenme planımızda yeterli ve dengeli beslenmek, tüketilen besin ögesi dağılımını günün uygun olan saatlerine göre ayarlamak sirkadiyen ritim dengesine katkı sağlar.

Sirkadiyen ritmi korumak için bazı öneriler verecek olursak;

Öncelikle enerji veren çikolata gibi uyarıcı gıdaları akşam yemeğinden sonra tüketmemek faydalı olacaktır. Eğer uyku problemi yaşıyorsak geç saatlerde içilen çay, kahve, yeşil cay gibi uyarıcı ve detoks çayları tüketimine dikkat edilmelidir.

Akşam yemeğini kilo kontrol adına çok erken sonlandırmaya çalışılıyor olabilir.Bu da gece hissedilecek açlık ile uyku problemine neden olabilir. Ne kadar uyuduğumuz kadar ne kadar kaliteli uyku uyuduğumuz da çok önemlidir. Bulunduğumuz odada TV, telefon gibi elektronik aletlerin olmamasına da dikkat edilmelidir. Uykusuzluk problemlerinde bağırsakların da önemli bir rolü vardır. Düzenli uyunacak uykunun bağırsak sağlığının yönetiminde de çok önemli olduğu unutulmamalıdır.

Sirkadiyen Ritmin Hastalıklarla İlişkisi

Sirkadiyen Ritmin İnsülin Direnci ve Obezite İle İlişkisi: Bozulmuş bu ritmin obeziteyi hızlandırabileceği bilinmektedir.Ancak yine de kesin bir bilgi bulunamamaktadır. Uyku zamanımız yaklaştıkça glukoz toleransının kötüye gittiği ve gastrointestinal sistem geçişlerinin yavaşladığı düşünülmektedir. Kahvaltı öğününde karbonhidratların daha kolay metabolize edildiği ve yeterli miktarda alınan besin ögelerinin enerjiye dönüşümünü ve dinç olmayı sağladığı da bilinmektedir.

Sirkadiyen Ritmin Kardiyovasküler (Kalp ve Kan damarları) Hastalıklar İle İlişkisi:

Normal kalp atım düzeyi, çevresel değişikliklere adaptedir. Karbonhidratlar ve yağ asitlerinin okside olması, mitokondrinin işlevi, oksijen tüketimi ve metabolik genlerin salınımında günlük değişim de görülebilir.

Sirkadiyen Ritmin Kanser Üzerinde Etkisi:

Sirkadiyen genler, proteinlerin günlük salınımlarını düzenler .Günümüz modern yaşam tarzının da etkisi ile sirkadiyen ritmin bozulması ve hücre çoğalması ile de tümör oluşumuna sebep olur.

Sirkadiyen genler, hücre döngüsünün ilerlemesini düzenler ve DNA hasarına yanıt ve genetikte önemli olan saatle ilişkili olmayan işlevlere de sahiptir. Dolayısıyla da sirkadiyen ritmin bozulması ile kanser arasında bir ilişki gözlemlenmektedir.

No Comments Yet

Leave a Reply