Şeker Hastalığı Belirtileri Nelerdir?

Diyabet rahatsızlığı halk arasında şeker hastalığı olarak da bilinir. Midenin hemen arkasında bulunan pankreas salgı bezi sebebiyle ortaya çıkan bir hastalıktır. Bahsi edilen salgı bezi besinlerin kolayca sindirilmesi için enzim salgılar. Ayrıca insülin hormonunu da üreten bezi pankreas salgı bezidir. İnsülin hormonu beden için oldukça önemlidir. İnsülin sayesinde kanda bulunan hücreler canlılığını devam ettirebilir. Çünkü insülin kanda yer alan şekerin hücre içerisine girmesini sağlar.

Şeker hastalığına yakalanan bir bireyin pankreası doğru çalışmaz. Yeterli insülin hormonu salgılamaz. Bu durum hücrenin alacağı şekeri etkiler. Böylelikle kanda bulunan şeker oranı artmaya başlar. Dengenin bozulması ile birlikte hücreye alınan yada kanda bulunan şeker oranları değişmeye başlar.

İlerleyen süreçte ise kan damarları tıkanabilir. Bahsi edilen durum ise istenmeyen bir sonuçtur. Şeker hastalığının ciddi sonuçları olabilir. Kan damarlarının tıkanması doğrudan böbrekleri etkiler. Hatta gözler, kalp, eller ve ayaklar da şeker hastalığından etkilenen organlardır.

Şeker hastalığını önceden belirleyip bir tedbir almak faydalı olacaktır. İstenmeyen sonuçlar ile karşılaşmamak adına şeker hastalığının belirtileri bilinmelidir. Bu sayede doğru teşhis ile kişi kendine dikkat edip şeker hastalığını kontrol altına alabilir.

Şeker Hastalığının Belirtileri

Açlık hissi yoğun olarak hissedilir. Bu nedenle ise sık sık yemek yeme ihtiyacı duyulur. Sürekli olarak susamak da şeker rahatsızlığının bir belirtisidir. Sık su içmek sık idrara çıkmayı beraberinde getirir. Bol su içilme ihtiyacına rağmen cilt kuruluğu oluşur. Şeker hastalığı ağız da kuruluğu ortaya çıkarır. Halsizlik ve yorgunluk da şeker hastalığının bir belirtisi kabul edilir. Hastalığın ilk zamanlarında ani kilo kaybı yaşanabilir.

İlerleyen süreçte ise hızla kilo alımı başlar. Görme bozuklukları artabilir. Eller yada ayaklarda karıncalanma, uyuşma meydana gelebilir. Parmak uçlarında his kaybı da yaşanabilir. İdrar yolu enfeksiyonunu çok sık yaşamakta şeker hastalığı belirtisidir.

Bu gibi belirtilerin görülmesi yada birden fazlasının ortaya çıkması kişinin şeker hastası olduğu anlamına gelebilir. Bu nedenle en yakın zaman diliminde muhakkak kan tahlili yaptırılmalıdır. Her hastalıkta olduğu gibi şeker hastalığında da erken teşhis bazı olumsuz sonuçların önüne geçecektir.

No Comments Yet

Leave a Reply