Saç Dökülmesini Önlemenin Yolları ve Maske Tarifleri

Saç dökülmesi kişiyi doğrudan rahatsız eden bir durumdur. Saçlar genel itibari ile dökülür. Ancak önemli olan miktarının ne kadar olduğudur. Aşırı bir saç dökülmesi ciddi sonuçlar doğurabilir. Bu durum için mutlaka bir uzmana görünmekte fayda vardır. Fakat orta derecede diyebileceğimiz bir saç döküm sorununda bazı bitkisel yöntemler yada beslenme şekilleri tedavi görevi görecektir.

Saç dökülme sorununun önüne geçebilmek mümkündür. Bu sorunun birden fazla nedeni olabilir. Ancak kişinin canını sıkacak boyutta ise vakit kaybetmeden harekete geçmek doğru olacaktır. Her gün 100 telden fazla saç dökülmesi bir sorun ile karşılaştığınızın sinyalini verir. Her gün 100 tel normal bir dökülme olarak kabul ediliyor. Ancak bir tutam boyutunda dökülmeler yada açıklıklar meydana geliyor ise dikkate alınması gereken bir durum söz konusudur. Bu nedenle kadın sağlığı ekibi olarak derlediğimiz önerilerden mutlaka birini değerlendirmeye alınız.

Saç Dökülmesinin Nedenleri Nelerdir?

*Demir eksikliği saçların normalden fazla bir şekilde dökülmesine sebep olur.

*Stres her şeyi etkilediği gibi saçların dökülmesinde de etkendir.

*Genetik sebebi ile de saç dökülmeleri meydana gelebilir.

*Yeterince çalışmayan troid bezleri de bahsi edilen sorun ile karşılaşılmasını sağlar.

*B vitamini yada protein eksiklikleri de saç dökülmelerine neden olur.

*Hava kirliliği gibi çevresel etkenler de saçların dökülmesini etkiler.

*Çok sıkı toplama, kuru bir halde saçların taranması yada uzun ve yoğun saç işlemleri yaptırılması da dökülmelere zemin hazırlar.

Saç Dökülmesini Engellemek İçin Nasıl Beslenmek Gereklidir?

Saçların dökülmesine engel olabilmek adına ilk olarak içeriden destek verilmelidir. Dökülmelerin engellenmesi için dışarıdan gelecek müdahaleler kadar içeriden verilen destek de mühimdir. Bahsi edilen destek ise doğru bir beslenme ile verilebilir. Saç dökülmesinin önüne geçebilmek için bazı gıdalardan faydalanmak önemlidir. Bu gıdalar dökülmelerin yavaşlamasına yardımcı olacaktır.

Yeşil yapraklı sebze tüketimi oldukça önemlidir. Ispanak, roka, pazı gibi yeşil yapraklı sebzelerden mutlaka yararlanmak gerekir. Demir eksikliğine savaş açan bu sebzeler ile dökülmelerin önüne geçilecektir.

C vitamini alımı da dökülmeleri önleyecektir. C vitamini bağışıklık sistemini güçlendirmekte oldukça başarılıdır. Bu durum ise saçların daha çok kuvvetlenebilmesi anlamına gelir. Ayrıca bağışıklık sisteminin kuvvetlenmesi ile birlikte kişi çevresel olumsuz faktörlerden dolayı saç dökülmesi yaşamaz.

Yoğurdu da bol bol öğünler arasına koymakta fayda vardır. İçerisinde kalsiyum ve protein bulunduğu için saç dökülmesine bire birdir.

Deniz ürünlerinden de yararlanılmalıdır. Deniz ürünlerinde çinko elde edilebilecek. Çinko sayesinde ise saç dipleri güçlenecektir. Bu nedenle olabildiğince masalarda eksik edilmemelidir.

Saç Dökülmesine Karşı Yapılabilecekler

İlk olarak bazı yağlardan faydalanılabilinir. Hindistancevizi yağı, lavanta yağı, yılan yağı, zeytinyağı, badem yağı, kekik yağı, biberiye yağı saç dökülmelerinde etkili sonuçlar doğurur. Yağ kullanımlarını haftada 2 yada 3 kez de sınırlı tutmak önemlidir. Ve 30 dakika gibi bir süre saç üzerinde bekletmek gereklidir. Fakat yoğun olarak yağlama işlemi yapılmamalıdır. Ara ara saçları dinlendirmek önemlidir.

Yumurta Maskesi

1 yumurta- 2 yemek kaşığı limon- 1 su bardağı süt- 2 yemek kaşığı zeytinyağı

Tüm malzemeler birbirlerine karıştırdıktan sonra saç sürülmelidir. Saç üzerinde 20 dakika bekletilmeli ve sonrasında iyice durulanmalıdır. Elde edilen protein saçları besleyerek dökülmelerin önüne geçecektir.

Muz Maskesi

2 adet muz- 1 yemek kaşığı hindistancevizi yağı- 1 yemek kaşığı zeytinyağı- 1 yemek kaşığı bal

Tüm malzemeler iyice karıştırılmalıdır. Elde edilen maske saç diplerine sürülür. 15 dakika beklenmesi gerekir. Sonrasında ılık su yardımı ile durulanmalıdır.

Yoğurt Kürü

1 yemek kaşığı yoğurt- 1 tatlı kaşığı bal- 2 yemek kaşığı sarımsak- 1 yemek kaşığı hint yağı

Tüm malzemeler birbirlerine iyice yedirilmelidir. Saçın tamamına uygulanır. 30 dakika bekledikten sonra ılık su ile durulanır.

 

No Comments Yet

Leave a Reply