Regli Döneminde Tatlı Krizi!

Kadınlarda regli dönemlerinde bir iştah artışı gözlemlenir. İştahın yanında tatlı krizleri ortaya çıkar. Tatlıya yönelim artar. Fakat adet dönemi içerisinde yenilen tatlılar da kilo yapar. Sağlıklı beslenmenin önemini bir kez daha hatırlatmalıyız.

Adet döneminde neden özellikle tatlıya olan istek artar? Bu sorunun cevabı hormonlardan geçer. Hormon değişimi ve bunun yanında kan kaybı da şeker ihtiyacını arttırır. Kan kaybının yaşanması ile beden bu oranı dengelemek ister. Ve vücut tatlı istemeye başlayacaktır. Aynı zamanda bahsi edilen krizin ortaya çıkmasının başka nedenleri de vardır. Ay boyunca dengesiz beslenmek ve az su içmek de tatlı isteğinin artmasına neden olur.

Adet döneminde kadınlar aşırıya kaçıp tatlı ihtiyaçlarını fazlasıyla gidebiliyorlar. Fakat bu durum kilo alımına neden olacaktır. Adet döneminde hem krizi dizginleyip hem de kilo almamak mümkündür. Kadın sağlığı ekibi olarak sizler için sağlıklı ve tatlı krizine son verebilecek atıştırmalıkları derledik.

Tatlı İhtiyacını Giderebilmek İçin Neler Yapılmalıdır?

*Ilık bir sütün içerisine atılacak bir tutam tarçın tatlı krizini sağlıklı bir şekilde atlatmanıza yardımcı olacaktır.

*Ilık sütün yanına hurma da yenilebilir.

*Seçilen bir meyvenin üzerine tarçın serpmek de iyi bir fikirdir.

*Kuru kayısı yada kuru erik yemek de tatlı ihtiyacını giderecektir.

*Yoğurt ile bademin birlikte yenmesi de bahsi edilen krize iyi gelecektir.

*Ilık bir sütün yanında 1 kaşık tahin yenilmesi de iyi bir çözümdür.  

Aşırıya kaçmamak kaydı ile sütlü çikolatadan çok bitter çikolata da tercih edilebilir. Sütlü hafif bir tatlı yada dondurma da tüketilebilir. Küçük kaçamaklardan bahsetmek mümkündür. Ancak aşırıya kaçılmamasında fayda vardır. Bahsi edilen kaçamaklardan sonra daha fazla su içmek kilo alımını en aza düşürecektir.

Tatlı Krizine İyi Gelen Sağlıklı Atıştırmalıklar

Çinko yada kalsiyum açısından zengin olan besinler şeker ihtiyacını giderecektir. Krizlerde sağlıklı besinlere yönelmekte fayda vardır. Hem sağlıklı olup hem de şeker ihtiyacının giderilmesi mümkündür. Bu ayrıntıya dikkat ederek krizlere son verilebilir. 

Çinko açısından zengin olan bazı besinler direkt olarak tatlı ihtiyacına etki edecektir. Kaju, badem, yer fıstığı, balık ve kırmızı et krizleri önlemede yardımcı olacaktır.

Özellikle kaju, yer fıstığı yada badem yenilirken yanında ılık bir süt içilmesi krize son verecektir. Akşam yemeklerinde balık yada kırmızı etin tercih edilmesi de bu soruna bir çözüm olacaktır.

No Comments Yet

Leave a Reply