Polikistik Over Sendromu Nedir?

Polikistik over sendromunu aslında herkes hormon dengesizliği olarak bilmektedir. Bahsi geçen sendromun belirli bir yaş aralığı yoktur. Polikistik over sendromu her yaştan kadının başına gelebilir. “Polikistik over” terimi, yumurtalıklarda çok sayıda bulunan küçük kist yada keseler olduğunu işaret eder. Polikistik Over Sendromu (PCOS) zararlı değildir. Ayrıca aldırılması da gerekmez.

Polikistik Over Sendromu Belirtileri

Sendromun bazı ortak ve belirleyici belirtileri söz konusudur. En önemli belirtisi adet periyotunun düzensizleşmesidir. Ayrıca adet görememek yada çok ağrılı bir süreç geçirmek de belirtilerden bazılarıdır.

Pelvik bölgesinde gerçekleşen ağrılar da Polikistik Over Sendromunun belirtilerindendir. Bahsi geçen sendrom ile birlikte özellikle aknelerde artış gözlemlenir.

Yüzde yada hiç beklenmeyen bölgelerde tüylenme sorunu da önemli belirtilerden biridir. Ekstra bir tüylenmenin yani hirsutizm yaşanmasının Polikistik Over Sendromu belirtilerinden biri olduğu bilinmelidir. Kilo vermek yada almak konusunda sıkıntı yaşanması halinde de Polikistik Over Sendromundan bahsedilebilir.

Cildin bazı bölgelerinde renk koyulaşması da yaşanıyorsa Polikistik Over Sendromundan şüphelenilebilir. 

Bu belirtilerin bir yada birden fazlasına sahip olmak Polikistik Over Sendromu olduğuna işaret edebilir. Fakat bahsi geçen belirtilerin tek nedeni Polikistik Over Sendromu değildir. Elbette başka nedenleri de olabilir. Sonucu netleştirmek adına bir uzmana görünmekte fayda vardır. Tabii başka bir nedeni olabileceği gibi bahsi edilen belirtilerin görülmesi durumunda PCOS rahatsızlığı ile de karşılaşılabilir.

Polikistik Over Sendromunun Ortaya Çıkma Sebepleri Nelerdir?

Ortaya çıkan semptomların çoğunun hormonal yada doğal vücut kimyasallarıyla ilgili olduğu biliniyor. Ancak tam olarak nedeni bilinmiyor. Polikistik Over Sendromuna sahip bir bireyin vücudunda ki insülin oranı yüksektir. PCOS rahatsızlığına neden olan başlıca etmenler insülin oranının yüksek oluşu ve androjen denilen erkeklerde bulunduğu bilinen hormonun bulunmasıdır. Esasen androjen kadınlarda da bulunur. Fakat oranının fazla olması bedende aşırı tüylenme, akne, adet düzensizliği gibi sorunlara neden olur. 

Genetik olabilme ihtimali de atlanmamalıdır. Şüpheler doğrultusunda aile içerisinde PCOS rahatsızlığının olup olmadığı araştırılmalıdır. Hormon seviyesi kontrol edilerek de PCOS rahatsızlığı netlik kazanabilir. Ayrıca üreme sistemi incelenerek de bahsi edilen rahatsızlık ortaya çıkarılabilir.

Polikistik Over Sendromunun belirli bir tedavi yöntemi de yoktur. Esas olan yaşamın belirli ölçüde değiştirilmesidir. Sağlıklı bir beslenme ilk akla gelen yöntemdir. Aktif olmak ayrıca sigara alışkanlığını terk etmekte bir hayli önemlidir.

No Comments Yet

Leave a Reply