Öfkeli Çocuklara Nasıl Yaklaşılmalıdır?

Ebeveyn bazı durumlarda ne yapacağını bilemez hale gelebilir. Bu durum oldukça normaldir. Çocukların agresif tavırlar takınması ise oldukça doğal bir süreçtir. Önemli olan kalıcı etkiler bırakmadan bu dönemi atlatmaktır.

Kimi zaman istediklerini yaptırabilmenin bir yolu kimi zaman ise kendilerini ifade edemedikleri için bir ifade şekli olarak öfkeye tutunabiliyorlar. Bu noktada izlenilmesi gereken bazı yöntemler vardır. Ve doğru iletişim teknikleri ile bu sıkıntıdan zaman içerisinde kurtulmak mümkündür. Kesinlikle en önemli şart sinire sinir yada bağırışa bağırış ile karşılık vermemektir. Kadın sağlığı ekibi olarak siz değerli okuyucularımız için çocukların öfkeli hallerinde nasıl davranılması gerektiğini derledik.

Ebeveynin Yapması Gerekenler

Onu Dinleyin!

Çocukların öfke nöbetlerinde kendi çocuğunuzun karakterine göre de doğru olanı bulmak mümkündür. Her çocuk kesinlikle aynı değildir. Ancak verdiği tepkiler genel itibari ile aynı olacaktır. Önemli olan bu esnada ebeveynin nasıl bir tutum sergilediğidir.

Göz Hizası

Çocuğun sinirlendiği esnada aynı sinirlilik ile tepki vermek işleri çıkmaza sokacaktır. Hatta tepkinin artmasına neden olacaktır. Bu nedenle önce sakin olmakta fayda vardır. Çocuğunuzun göz hizasına inebilecek pozisyonda iseniz mutlaka bundan yararlanmalısınız. Böylece çok daha sağlıklı bir iletişim kurulabilecektir. 

Nötr Kalın

Sorunun kaynağını bulmak oldukça önemlidir. Çocuğunuzun neden bir sinirlenme yaşadığını öğrenmeye çalışın. Sinirlendiği konuyu anladıktan sonra ona bir açıklama yapılmalıdır. Ancak öfke hali devam edecek olur ise çocuğa karşı herhangi bir sinir yada mutluluk tepkileri verilmeden doğrudan nötr bir şekilde işinize geri dönmelisiniz. Böylelikle doğru açıklama geldikten ve nötr davrandıktan sonra yavaşça öfke hali ortadan kalkacaktır.

Çocuğun sinir halinin üzerine düşmek iyi olmadığı gibi ilgisiz kalmakta fayda getirmeyecektir. Bu nedenle doğru açıklama sonrasında günlük işleyişe devam etmek doğru olacaktır. Böylelikle hem ilgisiz kalınmadan öfkenin üzerine de düşülmemiş olunacaktır.

Ceza Çözüm Değil!

Öfke hali esnasında çocuğa ceza ile karşılık verilmesi bir işe yaramayacağı gibi işleri kötüleştirecektir. Ceza uygulaması çocuk için bir hayal kırıklığı yaratacaktır.

İlgisini Başka Yöne Çekin

Bir açıklamada bulunulduktan sonra öfke hali geçmedi ise çocuğun ilgisinin başka yöne çevrilmesi büyük fayda sağlayacaktır. Bu sayede çocuğunuz gerekli ilgiyi almış olduktan sonra dikkatini başka bir yere odaklayacaktır.

 

 

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.