Mucizevi Kefir Nasıl Elde Edilir ve Yararları Nelerdir?

Kefir , halkların sağlıklı ve uzun yaşamlarının sırrı, gençlik iksiri olarak bilinen bir içecektir . Kefir, sütün mayalanması ile elde edilir. Hazır alınabileceği gibi evlerimizde de mayalayabiliriz. Güvenilir kefir mayalarına da ziraat fakültelerinden ya da marketlerden ulaşabiliriz. Kefir,önceleri sadece keçi sütünden yapılırdı. Fakat günümüzde inek sütünden de elde edilmektedir.

Kefir Nasıl Elde Edilir?

Sütü önce kaynatıp (süt güvenilir bir kaynaktan ise kaynatmadan da olabilir), oda sıcaklığına gelince cam bir kavanoza alın. Kapağını çok sıkı kapatmanıza gerek yok, toz gelmeyecek ama hava alacak şekilde olabilir. Üzerine kefir mayası eklenir ve oda sıcaklığında 8-24 saat bekletilir. Süt yoğunlaştığında/ pıhtılaştığında kefir olmuş demektir. Plastik bir süzgeçle süzerek içebilirsiniz. Karıştırmanız gerektiğinde ise tahta/ plastik kaşık kullanmanız gerekir.

• Sıcak havalarda mayalanma süresini kısa tutun.
• Tek kullanımlık toz mayalar veya çoğalabilen mayalar var. Çoğalabilenleri su/ süt içerisinde
buzdolabında kısa süreli (en fazla 1 hafta) saklanabilir. Tekrar kullanmak istediğinizde mayayı biraz
ılık sütte bekletip tekrar canlandırabilirsiniz.

Kefirin Yararları Nelerdir?

KANSERLE SAVAŞMAYA YARDIMCI OLUR

Fermente besin tüketimi çeşitli tiplerdeki kanser hücrelerini öldürdüğü birçok hayvan çalışmalarında gösterilmiştir. Fareler üzerinde yapılan bir çalışmada da düzenli kefir tüketimi ile meme kanseri hücrelerinin büyümesinde durma gözlenmiştir.

BAĞIŞIKLIĞIMIZI GÜÇLENDİRMEYE YARDIMCIDIR

Hasta olduğunda antibiyotiklerden önce kefirden destek alıp ve hastalık belirtilerinin azaldığını görmek mümkündür.

BAĞIRSAK PROBLEMLERİNDE KULLANABİLİRİZ

Çoğu zaman yaşadığımız sindirim güçlüklerinde rahatlıkla kullanılabilir.

LAKTOZ İNTOLERANSINDA TÜKETİM ÖNERİLİR

Kefir,sütten daha az laktoz içerir ve fermente bir süt ürünü olduğu için sindirimi daha kolaydır.

TOKSİN ATIMINA YARDIMCIDIR

Kefirin özellikle besinlerden kaynaklanan toksinler üzerinde etkili olduğu çalışmalarda gösterilmiştir.

KEMİK GÜÇLENDİRMEYE DESTEKTİR

Kalsiyum ve magnezyum ile kemik mineral yoğunluğunu güçlendirir. Osteoporozise (kemik rahatsızlığı) karşı korur.

ALERJİ VE ASTIMDA TÜKETİLİR

İmmün sistemi güçlendirmesi ile inflamatuar göstergelerde iyileşmeler sağlar ve alerji ve astımı önler.

Kefir, içeriğinde bulunan yararlı bakterilerin yanı sıra protein, vitaminler, mineraller,enzimler ve diğer besin ögeleriyle insan sağlığı için sayısız faydalar sağlar. Özellikle kalsiyum, fosfor ve magnezyum mineralleri ile A, C, D ve K vitaminleri, biotin ve triptofandan da çok zengindir.

1 bardak (250 ml) kefir günlük kalsiyum ihtiyacının yaklaşık %30’unu karşılamaya yeterlidir. Diğer süt ürünlerindekine benzer miktarda kalsiyum bulunur ama süt yerine kefir tükettiğinizde aynı zamanda bağırsak sağlığı için gerekli olan probiyotikleri de ek olarak almış oluruz.

Laktoz intoleransı nedeniyle süt içemeyenlerin de tercih edebileceği bir içecektir kefir. 1 bardak kefir tükettiğinizde yaklaşık 10 gram protein almış olursunuz. Üstelik kefirdeki protein tüm esansiyel aminoasitleri içerir. Çok iyi bir protein kaynağı olması sebebiyle vücut geliştirenlerin tercih ettiği bir içecektir. İçeriğindeki triptofanın sinir sistemini rahatlatıcı etkisi olduğu bilinmektedir.

Kefir,kalsiyum ve magnezyumdan da zengindir.Ve bu iki mineralin sinir sisteminin sağlıklı işleyişinde rolü bulunmaktadır. Kefir, biyotin (B7 vitamini) açısından en iyi kaynaklardan biridir. Biotin diğer B grubu vitaminlerin vücut tarafından emilmesinde görevlidir. Vücutta B grubu vitaminlerin yeterli olması böbrekler, karaciğer ve merkezi sinir siteminin normal işleyişi için gereklidir. Cilt ve saçların sağlıklı görünümünü sağlar ve enerji üretimini teşvik eder. Ayrıca depresyonda olan kişilerde genellikle B grubu vitaminler eksiktir.

Kefirin glisemik indeksi çok düşüktür .Kan şekerinde ani dalgalanmalara neden olmayan kefir uzun süren tokluğa ve dolayısıyla kilo kontrolüne yardımcıdır. 1 bardak yağlı sütten yapılmış kefir yaklaşık 150 kaloridir. Yağsız kefir için ise bu miktar 100 kalori civarındadır.

 

 

Özge Tokcael

 

No Comments Yet

Leave a Reply