Miyom Hakkında Merak Edilenler

Miyom rahatsızlığında teşhis ultrason aracılığı ile konuluyor. Miyom oluşumu netlik kazandıktan sonra uzman cerrahi işlem gerekip gerekmediğine karar veriyor. Miyomların oluşum nedenleri hakkında net bir bilgi yoktur. Fakat 35 ile 40 yaşları arasında ki kadınlarda sıkça rastlanılmaktadır. Miyomlar çaplarının büyük olması sebebiyle alınabiliyorlar. Bu duruma karar verecek olan kişi doktor ve hasta oluyor. Rahimin hem iç hem de dış yüzeyinde miyomlar ortaya çıkabiliyor. Sayıları bazen 1 bazen ise daha fazla olabiliyor. En belirgin özellikleri adetin düzensizleşmesidir. Miyom adet kanamalarının düzenini bozar.

Cerrahi İşlem Gerektirdiği Nasıl Anlaşılır?

Miyomlar sürekli takip edilmeli ve kontrol altında tutulmalıdır. Çünkü bazı durumlarda ciddi sonuçlar doğurabilir. Bu nedenle de cerrahi bir işlem gerekebilir. Kesinlikle cerrahi işlemin gerekli olup olmadığı hususunda son söz doktor ve hastanındır. Fakat cerrahi işlemin gerektiği söylendiğinde bir fikir sahibi olmak faydalı olacaktır. Konuya tamamiyle uzak olmak sağlıklı değildir. Doktor cerrahi bir işlem gerektiğini söylediğinde nedenlerini belirtmek durumundadır. Hasta ise nedenleri hakkında bilgi sahibi olduğunda daha kolay sonuca ulaşılacaktır.

Miyomlar adet düzensizliğine neden olur. Ve bazı durumlarda kanamalar çok yoğun bir şekilde yaşanır. İlaçlarla dahi kontrol altına alınamayan kanamalar için cerrahi bir işlem gerekli olabilir.

Rahim içerisinde bulunan miyomlar, kanamanın şiddetini arttırabiliyor. Rahim içerisinde yer alan miyomların cerrahi işlem ile alınmasında genellikle fayda görülüyor. Çünkü hamile kalma konusunda da çoğu zaman rahim içinde yer alan miyomlar sıkıntı çıkarıyor. Bu nedenle rahimin iç bölgesinde yer alan bir miyom söz konusu ise cerrahi işlem görmesinde yarar vardır.

Miyomların büyüme hızları da önem teşkil eden bir ayrıntıdır. Normal bir durumda miyomlar kanser olmayan ve iyi huylu olan oluşumlardır. Miyomların büyüme hızları değişiklik gösterebilir. Miyomların mutlaka kontrol altında tutulmasında fayda vardır. En az 6 ayda bir muayene olunması tavsiye edilir. Şayet miyomların büyüme hızları senede 2 yada 3 cm’den fazla ise tehlikeli bir durum olabilir. Bu kadar hızlı bir büyüme kanser riskini ortaya koyabilir. Miyomların fazla büyüme hızı gösterdiği durumlarda cerrahi işlem ile alınmasında fayda vardır. Kanser endişesinin önüne geçilmiş olunur.

 

No Comments Yet

Leave a Reply