Menopoz Döneminde Yemeniz Gereken Yiyecekler

Her kadının belirli bir yaş aralığında girdiği menopoz döneminde dikkat etmesi gereken belli başlı kurallar vardır. Kimi bayanlar bu durumu ilaç tedavisi olmadan atlatsa da çoğu kişi yaşadığı sorunlar yüzünden ilaç tedavisi ile atlatmaya çalışırlar. Bu menopoz döneminde yemeniz gereken yiyecekler olduğu gibi yememeniz gereken yiyeceklerde vardır.

Menopoz Döneminde Yenmesi Gerekenler

Enerji içeriği oldukça düşük olan fakat besleyici değeri yüksek gıdaların tüketilmesine özen göstermeniz gerekiyor. Basit şekerli gıdaların yerine kompleks adı altında bulunan karbonhidratlardan (tahıllar, patates gibi) zengin besinlerin tüketilmesi gerekir. Basit şekerler adı altında tüketilen yiyecekler sadece enerji sağlar. Diğer gıdalarda ise enerjinin dışarısında, vücudun çalışması için şart olan protein, mineraller, vitamin ve posa temin edilmiş olur. Menopoz zamanına gelmiş olan kadınların, posa tüketimlerinde gerekli oranlarda yapması önemlidir. Haftalık olarak en az iki ya da üç kere kuru baklagil ürünlerini tüketmeleri demek olur. Menopoz dönemi içerisinde, sebze ve meyve tüketimine daha çok önem verilmesi gerekir. Sebze ve meyve, kemik erimesi durumlarında koruyucu bir etkene sahiptir.

Menopoz Döneminde Sıvı Tüketimi Nasıl Olmalıdır?

Menopoz zamanı geldiğinde su tüketimi ihmal edilmemelidir. Sıvı tüketimleri normalden daha fazla artırılarak içilmelidir. Menopoz dönemi geldiğin de, gün içinde en az 2 litre su içilmesi gerekir. Kahve, kola ve çay gibi kafeinli içecekleri içmemeye özen göstermeniz gerekiyor. Bu içecekleri içmek yerine bitki çaylarından hazırladığınız aromalı içecekleri içebilirsiniz. İçeceğiniz çay türü sıvıları yemeklerden önce veya yemeklerden sonra tüketmeniz vücudunuz için çok daha sağlıklı olacaktır.

Yenmemesi Gereken Yiyecekler Nelerdir?

Bu dönemde alkol ve sigara gibi zararlı etkenlerden uzak durmanız gerekiyor. Doymuş hayvansal yağların ve margarin gibi katı yağların tüketimlerini azaltmanız hatta hayatınızdan çıkarmanız gerekiyor. Basit şeker tüketimlerini olası ölçüde azaltmanız gerekiyor. Menopoz dönemine giren kadınların 5 gramdan daha az tuz tüketmeleri gerekiyor. Kızarmış gıdalar yerine haşlanmış gıdaları tercih etmeniz yavaşlayan sindirim sisteminizi zorlamadan yiyecekleri hazmetmenizi sağlar. Bu dönemlerde kendinizi ne kadar sağlıklı bir şekilde beslerseniz o kadar kolay bir şekilde dönemi atlatırsınız.

No Comments Yet

Leave a Reply