Menopoz Döneminde Yaşanan Rahatsızlıklar

Kadınlar belli bir yaşa kadar adet görürken yaşları ilerlediğinde adet görmeleri biter ve menopoza girerler. Böylece menopoz döneminde yaşanan rahatsızlıklar kadının en çok dert yandığı konu ateş basmasıdır. Ateş basmaları menopoza giren kadınlarda en çok şikâyet edilen konular arasındadır ve menopozun ilk belirtisidir. Bir kadın menopoza girdiğinde iki yıl ve üzeri bir süre menopozda kalır. Bazı kadınlar ise ilk yıllarda bu konudan şikâyetçi değilken ilerleyen yaşlarında bu durumdan şikâyetçi olabilirler.

Menopoz Dönemine Giren Kadınlarda Görülen Rahatsızlıklar Nelerdir?

Ateş basması, terleme, çarpıntı olması, uykusuz kalmak, depresyon, sinirlilik hali, anksiyete, duygusal davranışlar, sinirli olma, dikkatte eksilme, konsantrasyon bozulması, unutkanlık ve hafızada meydana gelen sorunlar, vajinada problem ortaya çıkması gibi durumlar yaşanır. Vajinal sorunlar arasında kuruluk hissi yaşanması ve buna bağlı olarak kayganlığın azalması meydana gelir. Kayganlığı azalan vajinaya sahip kadınlar ise cinsel ilişki yaşarken zorlanır ve libidoları azalır ilişkiye girmek istemezler. Menopozlu kadınlar gece idrar kaçırma ve sık sık idrara çıkma ihtiyacı hissedebilirler.

Menopoza Giren Kadınlarda Meydana Gelen Fiziksel Değişimler

Menopozlu bir kadının yağ dokusunda azalma meydana geleceği için öncelikle göğüs hacminde azalma olur. Buda sarkmalara sebebiyet verir. Göğüs uçları da aynı şekilde küçülmeye başlar. Vajina dudak kısmında ve klitoriste küçülmeler oluşur. Ciltleri artık daha hızlı kurur ve kırışmaya başlar. Saçları dökülerek azalma eğilimi gösterir. Bunun yanı sıra koltuk altlarında ve pubik bölgelerinde bulunan kıllar da azalır. Ancak kol ve bacak tüyleri tam tersine artabilir. Kadınların seslerinde bir kalınlaşma meydana gelir. Kemik erimesi başlayabilir ve kalp hastalıklarının oluşma riski artar.

Ateş Basması Nedir? Ve Nasıl Yaşanır?

Kadınların yarısından fazlasında ateş basması meydana gelir. Yüz kol el gibi vücudun çeşitli yerlerinde ani bir duygu olarak tarif edilebilir. Genelde 5 dakika kadar süren bu rahatsızlık hissi bazı kadınlarda daha uzun sürebilir. Ek olarak gün içerisinde de sık sık tekrarlar. Bazı kadınlar erkenden bu belirtileri yaşamaya başlarken bazıları girdikten sonra yaşar.

No Comments Yet

Leave a Reply