Meme Kanserinde Kontrol Sende!

Meme kanseri kadınlar için özellikle dikkat edilmesi gerekilen bir konudur. Her kanser türünde olduğu gibi meme kanserinde de erken teşhis oldukça önemlidir. Teşhisin erken olması hayati önem taşır. Mutlaka kadınların düzenli olarak kendileri tarafından memeleri muayene edilmelidir. Bir uzmana görünmekte de fayda vardır. Ancak bundan öncesinde sık aralıklarla kendileri tarafından da kendilerini muayene edebilirler. Bu atlanılmaması gerekilen bir ayrıntıdır. Erken tanı için yapılması gerekilen basit adımlar mevcuttur. Hanımlar bu adımları rahatlıkla gerçekleştirebilirler. Belirli bir düzen içinde gerçekleştirecekler bu adımlar hayati önem taşır. Kadın sağlığı ekibi olarak siz değerli okuyucularımız için hanımların kendilerini elle muayene edebilecekleri adımları derledik.

El İle Yapılan Kontrollerde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Düzenli kontrol yapılması halinde memenin olağan düzenini anlaşılır. Bu sayede bir farklılık var ise kolaylıkla ortaya çıkar. Elle kontrol için en uygun zaman adet döngüsünün bittiği süreçtir. Bunun nedeni adet süresi içerisinde meme çok hassastır. Bu nedenle elle kontrolde rahatlıkla farklılıklar belirlenebilir.

Kendi muayeneniz esnasında göğüse, koltuk altına, göğüs kemiğinin altı ve köprücük kemiğinin altına dikkatle bakılması gerekir.

20 yaş itibari ile her ay düzenli olarak elle kontrol gerçekleşmelidir. 40 yaşından sonra ise yılda bir kez uzmana başvurulmalıdır. 40 ve 70 yaşları arasında ise her iki yılda bir mamografi çekilmelidir.

Memede Hangi Belirtiler Görülür İse Uzmana Gidilmelidir?

-Memenin boyutunda yada görüntüsünde bir değişiklik meydana gelmiş ise,

-Memede elle kontrol esnasında ele bir yumru geliyor ise,

-Memeden akıntı gelmesi,

-Memede yada meme başında renk değişikliği meydana geliyor ise mutlaka bir hekime başvurmak gerekir.

Kanserden Korunmak İçin Neler Yapılmalıdır?

-Düzenli bir şekilde ve bolca sebze, meyve tüketilmelidir,

-Alkol ve sigara tüketiminden kaçınmak gerekir,

-Stresten uzak durmak ve stresi kontrol edebilmek,

-Sahip olunan ideal kilonun korunabilmesi,

-Düzenli olarak hareket halinde olup egzersiz yapabilmek kanser oluşumunun önüne geçebilmek için önemlidir.

Ancak ailesinde kanser rahatsızlığı görülen kişilerin bu konuda daha dikkatli olması gerekir. Yıllık muayenelerinde ve el ile kontrollerinde daha çok özen göstermelidir. Kadınlarda kanser olasılığı dörtte bir yani her dört kadından biri kanser rahatsızlığına yakalanıyor.

 

 

 

 

No Comments Yet

Leave a Reply