Meme Kanseri Belirtileri Nelerdir?

Meme kanseri günümüz kadınlarının en ciddi rahatsızlıklarından birisidir. Meme kanseri teşhisi artık kadınların ya da erkeklerin kendileri tarafından koyulabiliyor. Meme kanseri belirtileri nelerdir? Bu belirtiler kişinin kendisini gözlemlemesiyle çok rahat keşfetmesi mümkündür. Meme kanseri olan kişilerin memelerinde kitleler meydana gelir. El ile muayene sırasında kişi bu kitleleri rahatlıkla hisseder. Kitleler sert, düzensiz bir şekle sahip ve yerinden hareket etmeyen bir yapıya sahiptir.

Meme Kanseri Nedir?

Meme kanseri süt bezlerinde veya sütü meme ucuna taşımaktan sorumlu olan kanallarda gelişim gösteriyor. Kanserin tam sebebi henüz anlaşılmasa da genetik yatkınlık ihtimaller arasındadır. Meme kanseri süt bezlerinde veya sütü meme ucuna taşımaktan sorumlu olan kanalları oluşturan hücrelerin kontrolsüz bölünmesi sonucunda kötü huylu kitleler meydana getiren tümöral kitlelerdir. Bu kitleler metastaz sonucu oluşmuş olabilir ancak bu düşük bir ihtimaldir.

Meme Kanserinde Erken Teşhis

Meme kanseri bilindiği üzere erkeklerde de meydana gelebiliyor. Ancak bu çok düşük bir orandır ve genel olarak kadınlarda gözlenir. Kadınlar meme kanserini erken teşhis edebilir ve bu onun hayatını kurtarır. Yapılması gerekenler çok basittir. İlk iş her ay belirli bir teknikle meme muayenesi yapmaktır. Her ay bu düzenli yapıldıktan sonra yılda bir kez doktora gidip görüntüleme sistemleri ile doktora muayene olmak. Meme kanserini bu sayede en erken evresinde yakalarsınız ve hayatınızda çok şey değişir. Erken teşhis tedaviyi daha başarılı kılar.

Meme Kanserinin Belirtileri

İlk belirtiler arasında memede ele gelen kitle vardır. Kolunuzu başınızın arkasına alarak boşta olan elinizle memenin yan tarafı muayene edilir ve ele gelen bir kitle var mı diye bakılır. Varsa vakit kaybetmeden doktora gitmek gerekir. Şeffaf veya kanla karışık bir akıntının meme başından gelmesi de kanser bulgularındandır. Meme başının şeklinin bozulması, içeri doğru çökmesi, çekilme olması, meme başının derisinin soyulması ve kavlamasına da dikkat edilmelidir. Meme cildinde kızarıklık ve şişme ya da portakal boyutlarında içeri doğru bir çökme olması olabilir. Memelerin büyümelerinde şekillerinde farklılıkların meydana gelmesi olabilir.

No Comments Yet

Leave a Reply