Meme Kanseri Belirtileri Nelerdir?

Kadınlarda en çok rastlanılan kanser türü meme kanseridir. Her kanser türünde olduğu gibi meme kanserinde de erken teşhis büyük önem taşır. Kanser hastalığında bedende meydana gelen bazı sinyaller ortaya çıkabilir. Bu belirtilerin bilinmesi oldukça mühimdir. Böylelikle bir değişim gözlenir ise dikkate alınıp doktora gidilebilir. Erken teşhis ile kanser hastalığın üstesinden gelmek daha kolay olacaktır.

Belirtiler meme üzerinde ki cilt ile kendini belli edebilir. Mutlaka sık aralıklarla kadınlar meme bölgelerini önce kendileri kontrol etmeli ve gözlemlemelidir. Ortaya çıkabilecek herhangi bir değişim bu sayede fark edilebilir. Meme kanserinde derinin altında oluşan değişimler kadar dışında da farklılıklar meydana gelir. Genel olarak memenin elle kontrolü esnasında bir kitle bulmaya odaklanılır. Fakat bu kitleyi aramadan önce meme derisinin üzerinde de bazı belirtiler oluşabilir. Bahsi edilen belirtiler kişinin doğrudan meme kanseri olduğu anlamına gelmez. Ancak bir doktora başvurmak faydalı olacaktır.

Memede Oluşan Belirtiler Nelerdir?

Meme üzerinde yada çevresinde deride büzülmeler yada girintiler oluşabilir. Derinin büzülmesi meme altında bir kütlenin olduğu anlamına gelebilir. 

Yine deri üzerinde portakal kabuğu görünümü ortaya çıkabilir. Küçük çukurcuklar meydana gelebilir. Meme etrafında ortaya çıkan egzama şeklinde döküntüler de bir doktora başvurulmasını gerektirebilir.

Meme dokusunda kalınlaşma da yaşanabilir. Bu durum süt salgılayan beze loblarının içerisinde bir kitlenin olduğu anlamına gelebilir.

Meme ucundan gelen bir akıntı da vakit kaybetmeden bir doktora görünülmesi gerektiğine işaret eder. Memeden akıntı gelmesi süt taşıyan kanalların içerisinde kanser hücrelerinin olduğu anlamına gelebilir. Mutlaka bir önlem almakta fayda vardır.

Doğuştan bu şekilde değilse geriye doğru çekilmiş bir meme ucu önemsenecek bir durumdur. Meme ucu içe dönük bir duruma gelmiştir. Bu meme ucunun altında bir kitle olabileceği anlamına gelebilir. Bahsi edilen kitle sebebiyle meme ucu içeri dönük bir hal almış olabilir. Bahsi edilen meme ucu dönüklüğü doğuştan değil sonradan bir şekil bozukluğu oluştuysa geçerlidir.

Meme kanserini işaret eden bir başka belirti ise koltuk altında şişlik olmasıdır. Meme kanseri için meme dışında koltuk altları da kontrol edilmelidir. Koltuk altında şişlikler meydana gelebilir. Bu şişlik sebebi lenf bezlerinde oluşan bir kitle olabilir. Bahsi edilen kitle ise doğrudan meme kanseri ile bağlantılı olabilir. Böyle bir durum da mutlaka bir uzmana görünmekte fayda vardır.

Belirtilerin tümü net bir şekilde meme kanseri olunduğunu kanıtlamaz. Ancak dikkate alınıp bir uzmana görünülmesini gerektirir. Başka oluşum sebepleri de olabileceği gibi meme kanserini de işaret ediyor olabilir. Bu sebeple mutlaka meme ve koltuk altı bölgesi elle kontrol altında tutulmalıdır.

No Comments Yet

Leave a Reply