Kistik Fibrozis Nedir?

Kistik Fibrozis, kalıtsal yani ailevi geçiş gösteren bir hastalıktır. Çocuğun doğumundan itibaren pek çok organın salgı bezlerini etkileyerek fonksiyon bozukluklarına yol açar. Kistik fibrozisten sıklıkla akciğerler, pankreas, karaciğer, bağırsaklar, sinüsler ve üreme organları etkilenir.

Normalde, dış salgı bezlerinin salgısı sudan zengin ve akışkan kıvamdadır. Böylece de organ sistemleri normal çalışır. Bu hastalarda gen mutasyonu nedeniyle salgılar susuzdur, koyulaşmış, kıvamı artmış ve akıcı özelliği kaybolmuştur. Bu salgılar da akciğerde hava yollarında birikerek mikropların yerleşmesine, tekrarlayan ve ilerleyen akciğer enfeksiyonlarına ve ilerleyici akciğer hasarına neden olur.

Bu hastalarda karaciğer ve pankreasın salgıları da koyulaşmıştır.Bu koyu salgılar organ kanallarını tıkayarak hasara neden olur. Aynı ada salgılar bağırsağa akamadığı için yenilen yiyecekler sindirilip vücuda yararlı hale getirilemez. Sonuç olarak da; ishal, karında gaz ve şişkinlik, kilo alamama, vitamin eksiklikleri, ve büyüme-gelişme geriliği ortaya çıkar.

Kistik Fibrozis Nedenleri Nelerdir?

Kistik fibrozis, genetik geçişli bir hastalıktır. Anne ve babanın her ikisinden de mutasyona uğramış genin gelmesi hastalığın en temel nedenidir.

Hastalığının Tanısı Nasıl Konur ?

Kistik fibrozisli hastaların terlerinde bulunan tuz miktarı yüksektir. Ve bu hastalığının tanısı ter testi le konur. Bu testin yapılabilmesi için çocuğun kolundan ya da bacağından az miktarda ter toplanır ve terde bulunan tuz miktarı ölçülür. Sonuçlar genellikle aynı gün içinde çıkar.

Bu Hastalığın Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Tedavide kesinlikle multidisipliner bir yaklaşım gereklidir. Tedavi ekibinde doktor, hemşire, diyetisyen, göğüs fizyoterapisti ve psikolog bulunmalıdır. Aile bireylerinin de bu ekiple beraber uyumlu hareket etmesi gerekmektedir.

Kistik Fibrozis Diyet Tedavisi Nasıl Uygulanır?

Kistik Fibrozisli hastaların günlük enerji gereksinimlerini karşılamak için o yaş için alması gereken günlük enerji gereksiniminin %120-150’si verilmelidir. Bu enerjinin %15-20’si proteinlerden, %35-45’i yağlardan, kalanı da karbonhidratlardan sağlanmalıdır. Bu hastalığa sahip bebeklerde emzirmeye 12 aya kadar devam edilmesi önerilmektedir. Ek gıdalara da 6. ayda başlanmalıdır.

Yiyecekler ile yeterli kalori alamayan ya da ağırlık kaybı gözlenen hastalarda oral yani ağızdan ya da enteral yani destek ürün verilebilir. Ancak bunların normal beslenmenin yerini almaması gerekmektedir.  Oral destek ürünlerine rağmen yeterli kilo alamayan çocuklara ise sonda veya gastrostomi yolu ile enteral beslenme desteği verilebilir.

Kistik Fibrozisli tüm hastalarda tuz kaybı çok görülen bir sorundur. Bu yüzden bu hastalara tuz desteği yapılmalıdır. Kalsiyum desteğinin de hızlı kemik büyümesinin olduğu dönemde ve kemik minerali düşük olan çocuklarda yapılmalıdır.

No Comments Yet

Leave a Reply