Kışın Çocuklarda Sık Görülen Hastalıklar

Çocuklar bağışıklıkları itibari ile özellikle kış aylarında daha fazla hastalanabiliyorlar. Vücut direnci kış aylarında azalıyor. Bu nedenle çocuklar daha savunmasız durumda kalabiliyor. 

Kış aylarında çocuklar çok daha fazla hasta olabiliyorlar. Özellikle bu aylarda bazı hastalıklar daha sık görülüyor. Kadın sağlığı ekibi olarak siz değerli okuyucularımız için çocukların kış aylarında en çok yakalandıkları hastalıkları derledik.

Çocuklarda Sık Görülen Kış Hastalıkları

Boğaz Enfeksiyonları

Farenjit yada tonsilit boğaz enfeksiyonlarıdır. Ve bahsi edilen enfeksiyonlar çocuklarda rahatsız edici bazı durumlara neden olabiliyor. Kusma, ateş, yutma sorunu, baş ağrısı gibi sıkıntılar belirebiliyor. Ayrıca öksürük, karı ağrısı gibi istenmeyen durumlar ile de karşılaşılabiliyor.

Bronşit

Bronşit alt solunum yollarının bakteriler tarafından iltihaplanmasıdır. Öksürük ve hırıltılı bir solunma neden olur. Mutlaka bir doktora görünmek gerekiyor. Aksi halde zatürreye neden olabiliyor.

Zatürre

Zatürre oldukça önemli bir sorundur. Özellikle çocuklar için daha dikkatli olunması gerekir. Doğru bir tedavi ile tehlike arz etmez. Ancak ihmal edilmemesi gereken bir rahatsızlıktır.

Yüksek ateş ve balgamlı öksürük ile kendini gösterir. Alt solunum yolu enfeksiyonuna yol açar. Pekçok bakteri ve virüs bu hastalığa neden olabiliyor. Mutlaka tedavi edilmelidir. 

Nezle

Nezle yakın temas halinde yada solunum yolu ile rahatça bulaşabiliyor. Soğuk algınlığı için herhangi bir aşı bulunmuyor. Ve hastalık kendini burun akıntısı yada tıkanıklığı, öksürük, hapşırık, boğazda kaşıntı, ateş ile gösterebiliyor.

Grip

Grip kendini yoğun bir yorgunluk hali ile gösterir. Ayrıca ateş ve kas, boğaz, baş ağrısı hastalığa eşlik eder. Mutlaka tedavi edilmesi gereken bir hastalıktır. Bazı durumlarda öksürük, burun akıntısı yada tıkanıklığı da ortaya çıkabiliyor. Grip aşısı mevcuttur. Ve bahsi edilen aşı ile birlikte grip %70-90 aralığında önlenebiliyor. Grip için bol su tüketimi oldukça önemlidir. Su tüketimi ve bol dinlenme ile gribi tehlikesiz bir şekilde atlatmak mümkündür.

Sinüzit

Üst solunum yolu enfeksiyonundan sonra geçmeyen bir koyu burun akıntısı ile başlayabilir. Ayrıca sabaha doğru artan öksürük, git gide artan baş ada kas ağrısı ile de devam eder. Tam bir şekilde tedavi edilmesi gerekir. Yoksa kronik bir sorun haline gelebilir.

Orta Kulak İltihabı (Otit)

Genellikle grip, farenjit yada soğuk algınlıkları esnasında yada sonrasında meydana gelen bir sorundur. Kulak ağrısına neden olur. Bununla birlikte ateş de meydana gelebilir. En kısa sürede bir hekime gösterilmesi gerekir.

No Comments Yet

Leave a Reply