Kan Şekerini Dengelemek İçin Beslenme Tüyoları

Kan şekerini olabildiğince dengede tutmak önemli ve mümkündür. Bir uzmana görünmenin yanı sıra beslenmekte bir o kadar mühimdir.

Doğru ve dikkatli beslenme ile kan şekerini dengede tutmak mümkündür. Kan şekerinin dengede olması ile birlikte hasta günlük yaşamını daha kolay idame ettirebilecektir. Kadın sağlığı ekibi olarak siz değerli okuyucularımız için kan şekerini dengede tutabilmek için önemli beslenme kurallarından bahsettik.

1) Kahvaltı alışkanlığınızı asla bırakmayın.

Kan şekerinizi dengede tutabilmek için mutlaka kahvaltı yapın. Kahvaltıda; tam tahıllar gibi glisemik indeksi düşük ve proteinden zengin besinler içeren porsiyonlar tüketmeye özen gösterin. Bal, reçel, marmelat, beyaz ekmek ile hamur işleri gibi basit şeker içeriği yüksek besinler ile salam, sosis gibi şarküteri ürünlerinden uzak durmaya çalışın. Bunlar yerine domates, salatalık, yeşillikler, yumurta, peynir ve tam tahıllı bir ekmekle hafif bir kahvaltıyı tercih edin.

2) Akşam yemeğini geç saatlere bırakmayın.

Akşam geç saatlerde yemek yeme alışkanlığınızı dizginlemelisiniz. Ancak bu alışkanlığını terk etme noktasında sıkıntı yaşıyor iseniz mutlaka ara öğünleri bol tüketin. Böylelikle akşam atıştırma isteği irade ile birlikte en aza indirgenecektir. İştah kontrolünü sağlamak ve kan şekerinde iniş-çıkışlar yaşamamak için ara öğünleri atlamamaya özen gösterin.

3) Vücudunuzu susuz bırakmamaya özen gösterin.

Vücudun susuz kalması kan şekeri düzeyini etkileyebiliyor. Mutlaka her alanda olduğu gibi bu noktada da su oldukça yararlıdır. Su içmeyi atlamamak gerekir. Günlük ortalama 8-10 bardak su tüketmeyi ihmal etmeyin.

4) Tatlı ihtiyacınızı meyve ile karşılayın.

Şerbetli tatlılarda 1 porsiyon genelde yaklaşık 450 kaloriyi buluyor. 1 porsiyon meyvede ise ortalama 70-80 kalori bulunuyor. Şerbetli tatlılardan uzak durmak doğru bir tercih olacaktır. Tatlı ihtiyacı meyveler ile karşılanabilir.

5) Meyveyi yağlı tohumlarla veya süt ürünleriyle tüketebilirsiniz.

Meyveleri, 2-3 adet tam ceviz veya 6-8 adet badem gibi kavrulmamış yağlı tohumlarla veya 1 bardak süt, 2-3 yemek kaşığı az yağlı yoğurt gibi proteinden zengin besinlerle tüketebilirsiniz. Bu sayede kan şekerindeki dalgalanmaların önüne geçilir ve daha uzun süre tok kalmanızı sağlar.

6) Meyve suyu tüketimine dikkat edin.

Taze sıkılmış da olsa meyve suyu tüketimine dikkat edin. Meyve suyu taze sıkılmış ve şeker eklentili olmasa da kan şekerini çok hızlı yükseltiyor.

7) Lif içeriği yüksek gıdaları unutmayın.

Lif içeriği yüksek gıdalar kan şekerinin daha yavaş yükselmesine yardımcı oluyor. Bu nedenle de sebze, meyve, yağlı tohumlar, kurubaklagilller, esmer ekmek ve bulgur pilavı gibi tam tahıllı besinlere günlük beslenmenizde yer verin.

8) Sebzenin yanında yoğurt, etin yanında salata olmasına özen gösterin.

Ana yemek olarak zeytinyağlı sebze yemekleri, etli sebze yemekleri, ızgara, fırında veya haşlama etleri tüketimini tercih edebilirsiniz. Aynı zamanda sebze yemeklerinin yanında yoğurt, ayran veya cacık; et yemeklerinin yanında da salata olmasına dikkat edin.

No Comments Yet

Leave a Reply