Kadınlarda Menopoz Dönemi

Kadınların belli yaşa geldiklerinde en çok şikayet ettikleri ve endişe duydukları bir süreçtir. Kadınlar belli bir yaşa geldiklerinden yumurta fonksiyonlarını zaman ile kaybetmeye başlarlar ve adet kanamaları kalıcı olarak kesilir. Son adet geçirilmesinden bir yıl sonra başlayan bir olaydır. Hesaplara göre kadınların menopoz yaşı dünyada 51,3 olarak belirtilmiştir. Sigara kullanmak ve diğer zararlık alışkanlıklar ve beslenme düzensizliği gibi sağlık bozucu şeyler menopozu daha da erken getirmektedir. Kadınlarda menopoz dönemi sırasında ortaya çıkan bir çok sorun mevcuttur.

Menopoz Dönemi Sorunları

Kadınlarda menopoz dönemi bir çok sorun ortaya çıkar. Karamsarlık, uyku sıkıntısı çekme, vajinal kuruluk gibi çeşitli sıkıntılardır. Vajinal kuruluk ve cinsel isteksizlik de bununla beraber gelebilir.Mesaneye ait idrara çıkmak gibi problemler görülebilir. Bu problemler ilaç yoluyla tedavi edilebilir. Uyku bozukluğu daha erken dönemlerde görülebilir. 40 ile 55 yaş arasında ve ortalama %30 oranında görülen bir vakadır. Çok kritik bir durum değildir ilaçlara başvurulacak kadar önemli ve ciddi bir problem değildir. Doktor tavsiyeleri dinlenerek yatmadan önce kolay hazmedilebilen yiyecekler yenmelidir. Depresif ve karamsar olma durumu da bu dönemde oldukça yaygın görülmektedir. Ciddi bir depresiflik olması için yani klinik depresyon denilen bu vaka, bu dönemde nadir görülmektedir. Bunun sonucu da sadece hormonal bir değişiklik değildir, küçükken yaşanılan ve etkisinde kalınan olumsuz olaylar sonucunda bu durumlar nadir de olsa yaşanır.

Menopoz Belirtileri

Menopoz belirtileri olarak en çok bilinen ve popüler olan belirtiler ateş basması ve adet kesilmeleridir. Ancak bunların dışında da bir çok belirti gözükebilir. Bu belirtiler kişiden kişiye ve yaşadığı durumlarla da bağlantılıdır. Sıcak basma ile beraberinde gelen terleme de kadınların en çok şikayet ettiği belirtidir. Sadece menopoz dönemi öncesinde değil, aynı zamanda menopoz döneminin içerisinde de bu ateş basmalar ve terlemeler görülmektedir. Ayrıca menopoz dönemi uzun yıllar süren bir dönemdir. Ve kadınların hayatının 3’te 1’ini kapsayan bir dönemdir denilebilir. Yaş ilerledikçe ateş basma durumu daha da azalma göstermektedir ve durum oldukça doğaldır.

No Comments Yet

Leave a Reply