Kadınlarda Kemik Erimesi

Osteoporoz halk arasında kemik erimesi olarak bilinir. Kemik kırılganlığına neden olan bir hastalıktır. Kemik erimesi mikro mimarisinde bozulma ve kemik kütlesinde azalma sonucu ortaya çıkar. Alenen belirtileri olmayan bir rahatsızlıktır. Sessizce ilerlemesini sürdürür. Kemik erimesi hastalığı en çok omurgayı etkiler. Kırıklar oluşmaya başlar. Genel olarak kırıklar omurga, el bileği yada kalçada seyreder. Osteoporoz rahatsızlığında oluşan kırıklar düşme ile alakalı değildir.

Bedende bir kırık oluşmadığı takdirde kemik erimesi hastalığı kendini belli etmez. Ancak bazı belirtilerden bahsetmek mümkündür. Kamburlaşma, bel yada sırt ağrıları, kırıklar, boy kısalması gibi sinyaller verilebilir.

Kemik Erimesini Önlemenin Yolu

En önemlisi ve herkes tarafından bilinen ilk adım süt ve süt ürünlerini tüketmektir. Kalsiyum açısından zengin besinler osteoporoz oluşumunu önleyecektir.

Kadınların kemik erimesi hastalığına yakalanma oranları daha yüksektir. Bunun nedeni ise, daha az kemik dokusuna sahip olmalarından dolayıdır. Erkeklere oranla kadınlar kemik erimesi rahatsızlığına daha sık yakalanır. Ortaya çıkan verilere göre 200 milyon kadının ortak derdi kemik erimesi rahatsızlığıdır. Özellikle 60-70-80 yaşları civarında kadınların osteoporoz olma oranları artar. 

Doğru beslenme her şeyde olduğu gibi kemik erimesi rahatsızlığı için de oldukça önemlidir. Gerekli olan kalsiyum, magnezyum alımı ile osteoporozun önüne geçmek mümkündür. Mineral açısından zengin olan besinlerin tüketimi de atlanmamalıdır. Yeşil yapraklı sebzeler, peynir, süt ürünleri, kuruyemiş, D vitamini, kuru baklagil, tahıl açısından zengin besinlerin tüketimi kemik erimesinin önüne geçmede yarar sağlayacaktır.

Yumurta sarısı ve kayısı tüketiminin arttırılması da osteoporoz rahatsızlığına yakalanmamak adına atılacak önemli bir adımdır. Çay, kahve gibi kafein açısından zengin içeceklerin tüketilmesinden kaçınılmalıdır. Sigara ve alkol de kemik erimesini hızlandırır. Tuzu azaltmakta fayda vardır. Çünkü tuz tüketimi kalsiyumun idrar yolu ile vücuttan atılmasına neden olur. Böylelikle kemiklerde kalsiyum oranı azalacaktır.

Deniz ürünlerinden faydalanılmasında da yarar vardır. Karides, istiridye bu besinlere örnek verilebilir. Güneş ışığından faydalanarak kemiklere kalsiyum depolamak mühim bir önlem alma yoludur. İçerisinde süt barındıran her besin osteoporoz rahatsızlığını engellemekte fayda sağlayacaktır. Brokoli, marul gibi yeşil sebzeler kemik erimesi hastalığını önleyen adımlardan biridir.

No Comments Yet

Leave a Reply