Kadınlarda Hamileliğin İlk Dönemleri

Kadınlar için oldukça özel bir dönem olan hamilelik dönemi oldukça önemli bir dönemdir. Hamilelik dönemi üç aşamadan meydana geliyor. Bunlar; kadınlarda hamileliğin ilk dönemleri, ara dönem ve hamileliğin son dönemidir. Hamileliğin ilk dönemi kadınlar için dönemler arasındaki en zor dönemdir. Çünkü hamilelik ile birlikte alışılmış ruhsal ve fizyolojik durumlar değişime uğrayarak yeni döneme ayak uydurmakta zorluk çekilebiliyor. Bu nedenle hormonların değişmesine bağlı olarak hamileliğin ilk dönemleri zorlu bir dönem olarak biliniyor. Ancak belli bir süre sonra kadınlar bu zorlu döneme alışarak hamileliğin orta aşamasına yani ara döneme geçiş yapıyorlar.

Hamileliğin İlk Dönemlerinin Özellikleri

Hamileliğin ilk dönemleri olarak bilinen ilk üç aylık dönem metabolizma açısından büyük bir değişimin gerçekleştiği dönemdir. Bu dönemde kadınlarda bir takım değişimler meydana geliyor. Özellikle halsizlik ve baş ağrısı en belirgin değişimler olarak dikkat çekiyor. Bebeğin her geçen gün anne karnında gelişim göstermesi ile birlikte annede de önemli değişimler mevcut oluyor. Özellikle tansiyon düşmesi ve yükselmesi aynı zamanda kan şekerindeki düzensizlikler bu dönemin geçici değişimleri arasında görülüyor. Mide bulantısı ve baş dönmesi de hamileliğin ilk dönemlerinde ortaya çıkan gelişmelerdir. Hamileliğin ilk dönemlerinden itibaren mutlaka bir kadın doğum uzmanına gitmek gerekiyor. Yapılacak incelemeler ile anne karnındaki bebeğin gelişimi ve sağlık durumu hakkında bilgi edinilebiliyor.

Hamileliğin İlk Dönemlerinde Muayene

Hamileliğin ilk dönemlerinde anne karnındaki bebek doktor tarafından ultrason aracılığı ile görülebiliyor. Doktor çocuğun anne karnında daha iyi gelişim göstermesi için annenin alması gereken bir takım vitamin ve gıdalar olduğunu anneye belirtiyor. Belirli aralıklar ile kontroller yapılarak hamileliğin genel gidişi hakkında bilgi veriliyor. Hamilelik döneminin en önemli dönemi ilk üç aylık dönem olan hamileliğin ilk dönemleridir. Çünkü bu dönemde anne karnındaki bebeğin düşme riski söz konusudur. Bu dönemin geçilmesi ile birlikte anne karnındaki bebeğin düşme riski son buluyor. Bu nedenle ilk üç aylık zaman diliminde doktor kontrollerinin aksatılmaması gerekiyor. Annenin bu dönemde ağır bir şey kaldırmaması ve çok yorulmaması da gerekiyor.

No Comments Yet

Leave a Reply