Huzursuz Bağırsak Sendromu Nedir?

Genellikle yetişkin kimselerde ön plana çıkan bir rahatsızlıktır. Başlıca nedenleri arasında stres ve buna eşlik eden bir kötü beslenme alışkanlığı yer alır. Bahsi edilen huzursuz bağırsak sendromu irritabl bağırsak olarak da bilinmektedir.

Huzursuz bağırsak sendromunun birden fazla ortaya çıkma nedeni vardır. Ancak bahsi edilen bu rahatsızlık sadece bağırsağı etkilememektedir. Tüm sindirim sistemini etkisini altına alan bir hastalıktır. Erkeklere oranla kadınlarda daha fazla görülen bir problemdir. Kadın sağlığı ekibi olarak siz değerli okuyucularımız için huzursuz bağırsak sendromu hakkında merak edilenleri derledik.

Huzursuz Bağırsak Sendromunun Belirtileri Nelerdir?

Genel olarak kendini bir karın ağrısı şeklinde göstermektedir. Düzensiz ve hatalı beslenme sonucu vücuda giren besinler yoğun gaz oluşumuna neden olur. Çünkü yanlış beslenme ile birlikte vücuda bakteri girmiş ve bağırsaklarda fazlaca gaz oluşumuna neden olmuştur. Ve bu yoğun gaz oluşumu ise zamanla bağırsağın tıkanmasına neden olur. Tıkanan bağırsaklar ise kişiyi oldukça rahatsız eder. Huzursuz bağırsak sendromu kendini ağrı yada şişkinlik şeklinde gösterecektir. Oluşan yoğun gaz bağırsaklarda bir sıkışmaya bu durum da kişinin huzursuz bağırsak sendromunu yaşamasına neden olacaktır.

Birden fazla belirtileri mevcuttur. Bunlar şu şekilde sıralanabilir:

*Fazla yaşanan ishal atakları,

*Karın bölgesinde bir şişlik yada ağrı,

*Karın alt bölgesinde sertleşme yada gelişen kramplar.

Huzursuz Bağırsak Sendromunun Ortaya Çıkma Nedenleri?

Sindirim sisteminde biriken gaz huzursuz bağırsak sendromunun en bilinin ortaya çıkma nedenlerinden biridir. Yada bağırsakların iltihaplanması da bu rahatsızlığın oluşmasını sağlayabilir. Yada yine yanlış beslenme sonucu bağırsaklarda bulunan yemek kalıntıları kasılmalara neden olarak huzursuz bağırsak sendromunun oluşmasını tetikleyebilir.

Rahatsızlığın Tedavisi Nedir?

Bahsi edilen bağırsak sendromunun tam olarak bir tedavisi olduğu söylenemez. Ancak gündelik yaşantıyı doğrudan olumsuz yönde etkilediği için kesinlikle iyileştirilmesi gereken bir problemdir. Mutlaka stresin bu hastalığı tetiklediği unutulmamalıdır. Stresten uzak durmak bağırsak sendromunun kendiliğinden yok olmasına yardımcı olacaktır.

Bağırsak huzursuzluğu yaşayan bir kimse mutlaka ne tükettiğine dikkat etmelidir. Çünkü düzensiz beslenme yada sağlıksız beslenme şekilleri huzursuz bağırsak sendromunu tetikler. Fakat özellikle bu rahatsızlığın ortaya çıkmasına neden olabilecek bazı besinlerden bahsetmek mümkündür. Bu besinler şu şekildedir: Buğday, peynir, süt, kahve, çay, mısır, yulaf, yumurta, çavdar

No Comments Yet

Leave a Reply