Hipotiroid Nedir ve Nasıl Beslenilmelidir?

Tiroid bezleri bedensel fonksiyonlar için oldukça önemlidir. Çünkü neredeyse tamamına yakınının kontrolünde rol alır. Tiroid bezlerinin çalışma hızı doğrultusunda bazı sıkıntılar yaşanır. Daha yavaş yada hızlı çalışma durumları söz konusudur. Yavaş çalışma sorununa hipotiroid adı verilir. Bu rahatsızlığa sahip olan bir kişinin beslenmesine önem göstermesi gerekir. Bazı püf noktalardan bahsetmek mümkündür. Kadın sağlığı ekibi olarak bu konu hakkında merak edilenleri konu edindik.

Hipotiroid Olduğunuzdan Nasıl Şüphelenirsiniz?

Bireyin kendini düzenli olarak yorgun yada halsiz hissetmesi hali önemli bir bulgudur. Ayrıca konsantrasyon noktasında güçlük yaşanması da mümkündür. Bu gibi durumları yaşayan bir bireyin saçlarının da dökülmesi şüpheleri arttırır. Kilo artışının önüne geçmekte zorlanılıyor ise hipotiroid ihtimalinden bahsetmek olasıdır.

Hipotiroid Rahatsızlığında Doğru Beslenme Şekilleri

*Balık tüketimini arttırmak büyük oranda bu soruna fayda sağlayacaktır. Çünkü Omega 3 tiroid konusunda oldukça etkilidir. Balık tüketme noktasında sorun yaşanıyor ise keten tohumu da tercih edilebilir. İçeriğinde yer alan Omega 3 sayesinde yararlı bir etki sağlayacaktır. Keten tohumunu yenilecek olan öğünlere eklemek akıllıca olacaktır. İstenilen sebze yemeklerine, yoğurda yada salata çeşitlerine eklenebilir.

*A,C,E vitaminlerinin bol alındığından emin olunmalıdır. Bu vitaminleri içeren meyve sebzelerden özellikle faydalanmak yararlı olacaktır.

*Şeker hiçbir noktada fayda sağlamadığı gibi hipotiroid için de oldukça olumsuz bir beslenme şeklidir. Mümkün olduğunca şeker barındıran besinlerin sınırlandırılması gerekir. Şeker denildiğinde akla sadece tatlı gıdalar gelmemelidir. Makarna yada pirinç de içerisinde şeker barındıran besinlerden birkaçıdır. Bu gibi besinlerin kontrol altında tutulmasında fayda vardır.

*Tam tahıllı gıdalardan faydalanmak gerekir. Şeker ihtimalinden dolayı kepekli makarna yada esmer pirinç gibi alternatifler tercih edilmelidir.

*Nohut, kuru fasulye yada mercimek gibi baklagillere de öğünlerde yer vermek gerekir.

*Bol su tüketimi tiroid sorunundan kaynaklanan ödem için oldukça etkilidir.

*Uygun porsiyonlarda olmak şartı ile kabak çekirdeği, badem, ceviz ve fındık gibi besinlerden de yararlanılabilir.

*Süt ürünleri ve yumurta gibi besinlerde beslenme seçenekleri içerisinde yer almalıdır.

*En önemlisi ise stresten uzak durabilmektir. Her türlü problemin nedenleri arasında yer alan stresten olabildiğince uzaklaşmak gerekir.

 

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.