Havuz Enfeksiyonlarından Korunmanın Yolları

Havuza girmek yaz ayları dendiğinde akla ilk gelenlerden bir tanesidir. Sıcaklığın yükseldiği aylarda serin sular oldukça cezbedicidir. Hemen hemen her tatil beldesinde havuz bulunur. Ancak her gün onlarca kişinin aynı suya girdiği havuzların tehlikeli olduğunu biliyor muydunuz? Havuzlar enfeksiyonlara sebep olurlar. Farklı farklı insanların aynı suyu kullanarak girdikleri bir su birikintisi ile enfeksiyon rahatlıkla kapılır. Deniz gibi doğal olmamakla birlikte hijyenliği tartışılır. Ayrıca sıcak ve nemin yardımı ile enfeksiyonun yayılması kolaylaşır. Havuz enfeksiyonlarından korunmanın yolları nelerdir? Bu sebeple havuz suyunda dikkat edilmesi gerekenler vardır. Ayrıca havuza girmeden önce de bazı önlemler alınmalıdır.

Havuz Suyunda Dikkat Edilmesi Gerekenler

Klorun yeterli düzeyde olması önemlidir. Klor havuzda hijyen sağlar. Aynı zamanda devir daimin olduğundan da emin olun. Yani su sirkülasyonun olduğundan emin değilken havuza girilmemelidir. Havuza girildiği esnada kesinlikle su yutulmamalıdır. Buna ayrıca dikkat edilmelidir.

Çocuk ve yetişkin havuzlarının ayrı olmasına özen gösterin. Kesinlikle havuzdan sonra ıslak mayo ile kalınmamalıdır. Mutlaka kurulanmak faydalı olacaktır. Ayrıca yine havuzdan sonra duş alınması gereklidir. Yapılan duş ile havuzda bulunan zararlar en aza indirilerek klordan kurtulunur.

Yüzücü gözlüğü, kulak ve burun tıkacı, bone kullanımı havuzdan gelebilecek enfeksiyonları en aza indirger. Böylelikle havuzun zararlarından korunmuş olursunuz.

Havuzdan Ne Gibi Enfeksiyonlar Geçebilir?

İdrar yolu enfeksiyonları havuzdan çoğunlukla kapılanların başında gelir. İdrar yolu enfeksiyonu ile sık sık idrar ihtiyacı belirir. İdrar vücuttan atılırken yanma hissi ortaya çıkabilir. Az ama sık sık idrara çıkılır. Yanmanın yanında ağrıda hissedilebilir.

Vücutta çıkan mantarların sebeplerinden biri de sağlıksız yada uygunsuz koşullara sahip olan havuzlardır. Havuzların uygun koşulda olmayışı kişide mantar oluşumuna sebep olabilir.

Sindirim sistemi enfeksiyonları da havuzlardan sık sık geçen bir rahatsızlıktır. Sindirim sistemi enfeksiyonları kendisi mide bulantıları yada ishal ile belli eder. Kişide mide bulantıları ortaya çıkabilir. Yada ishal de rastlanılan bir durumdur.

Dış kulak yolu enfeksiyonu da kulağın korunmaması durumunda havuzdan geçebilecek bir rahatsızlıktır. Bakterilerin sebep olduğu bu rahatsızlık sancılı bir süreçtir. Havuzun uygun koşullardan uzak olması, sıcaklık ve nem, çok fazla insan sayısı ile bakteri çoğalır. Bu durum enfeksiyona sebep olur. Dış kulak yolu enfeksiyonunda, şiddetli bir kulak ağrısı söz konusudur. Bununla birlikte kulak akıntısı da meydana gelebilir. Kaşıntı da ortaya çıkabilir. Ve bu esnada işitme azlığı da yaşanabilir.

No Comments Yet

Leave a Reply