Hamilelikte Yapılmaması Gerekenler

Hamilelik süreci bir anne adayı için yeni bir deneyimdir. Genel olarak eski alışkanlıklar sürdürülür. Ancak bazı alışkanlıklar gebelik sebebiyle artık yapılmamalıdır. Hamilelik öncesinde hiç bir zararı olmayacak hareketler hamilelik ile birlikte bebeğe zarar verebilir. Bebeklerinin sağlıkla dünyaya gelmesini bekleyen ebeveynler birtakım hareketlerden kaçınmalıdır. Eski yaşamlarına nazaran daha dikkatli olmalıdırlar. Bazı alışkanlıkların düşünce süzgecinden geçirilerek uygulanmasında fayda vardır. Mutlaka bahsi edilen eylemler ile ilgili fikir sahibi olunmalıdır.

Hamilelik sürecinde kimin ne dediğine aldırış etmeden doğru bildiğinize güvendiğiniz sağlıklı bir yol tercih edilmelidir. Bir uzmandan tavsiye almak yeterli olacaktır. Çevreden gelen bazı önerilere kulak asmamak en doğrusu olacaktır. Herkesin kendine göre doğruları vardır. Esas olan bir uzman tavsiyesi ile hareket etmektir. Kadın sağlığı ekibi olarak sizler için hamilelik sürecinde yapılmaması gereken eylemleri derledik.

Gebelikte Tehlikeli Olabilecek Eylemler

Kafein Tehlikesi

Kahve keyfinden vazgeçmek mühim bir konudur. İçerisinde bulunan kafein bebeğe zarar verecektir. Bu nedenle bir anne adayının kahve içiminde dikkatli olmasında fayda vardır. Bu durum ise hiç kahve tüketilmeyeceği anlamına gelmiyor. Gün içerisinde 1 fincan kahve içilebilir. Fakat kesinlikle fazlası değil! 1 fincan kahveden fazlasının tüketilmesinden kaçınılmalıdır. Kahve kafeinin yanında aynı zamanda fazla içildiğinde gebeler için uykusuzluk, çarpıntı, mide reflüsü gibi sorunlara da yol açabilir.

Alkol ve Sigara

Alkol ve sigara tüketiminin bebeğe doğrudan zarar vereceğini söylemek şaşırtıcı olmayacaktır. Kesinlikle gebe biri sigara yada alkol tüketmemelidir. Oldukça büyük sorunlara yol açacak nitelikte önemlidir. Anne karnında olan bebekte direkt olarak etkisini göstermese bile doğum sonrasında bebekte bazı sorunlar ortaya çıkacaktır. Yada erken doğum riskini arttırır. Ayrıca bebekte sinir hücrelerinin gelişimini etkiliyor. Kemik ve kıkırdak hücrelerinin de ölümüne neden olabiliyor. Sigara ve alkol tüketimi ölü doğumu tetikliyor. Bebek doğar ise gelişiminde gerilikler meydana geliyor.

Bitki Çayları

Hamilelikte bazı bitki çaylarından kaçınmak gerekiyor. Rahim kasılmalarının artmasına neden olan bazı bitki çayları vardır. Rahim kasılmalarının önceden yaşanması ise riskli bir durumdur. Adaçayı, sinameki, fesleğen,ahududu çayları rahim kasılmalarını tetikleyen çaylardır. Yeşilçay da içilmemesi gereken bitki çayları arasındadır. Gebelikte kafein oldukça zararlı olduğu için yeşilçaydan kaçınmak gerekir. Çünkü yeşilçay kafein içerir.

Topuklu Ayakkabılar

Yüksek topuklu ayakkabılardan kaçınılmalıdır. Topuklu ayakkabılar düşme riskini arttırdığı için hamilelerin giymesi tavsiye edilmez. 

Sıcak Ortamlar

Sauna ve kaplıca suları gibi sıcaklığın çok yüksek olduğu ortamlara girmek anne adaylarına önerilmez. Hamileler için aşırı sıcak ortamlar zararlıdır.

Havuz ve Deniz

Hamilelerin havuz ve deniz suyuna girse bile fazla kalmaması önerilmez. En fazla 30 dakikalık bir zaman dilimi yeterli olacaktır. Suda fazla kalmak ısı kaybına neden olacaktır. Enfeksiyon kapmaya daha müsait olunduğu için de havuz ve deniz suyunda uzun süre durmamak gerekir.

Çok Yemek

‘İki kişilik yemek yeme’ fikri bir gebe için yanlıştır. Genel olarak büyüklerimizden çokça duyulan bu cümle aslında faydalı değil zararlıdır. Aşırı yemek yemek demek aşırı kilo almak demektir. Bu durum ise özellikle doğum esnasında zor anlar yaşanmasına neden olur. Hamilelikte aşırı kilo almak sağlıklı bir eylem değildir. Mutlaka ideal kilo alımına uyulması gerekir. Böylelikle daha zinde bir hal alınarak daha rahat bir doğum gerçekleşebilir.

Su İçmek

Bol su içmekte atlanmaması gereken bir durumdur. Bol su tüketmek bebeğe ve anneye büyük yarar sağlayacaktır. Normalde de bol su içilmesi yararlı iken anne adaylarının su tüketimini arttırması tartışmasız bir şekilde yarar sağlayacaktır.

No Comments Yet

Leave a Reply