Hamilelik Belirtileri Nelerdir ve Ne Zaman Başlar?

Hamilelik kadınların özel bir sürecidir. Hamile kalmayı isteyen her kadın bu anı dört gözle bekler. Fakat hamile kalınıp kalınmadığı da yine merakla cevaplanması istenilen bir sorudur. Tam emin olunamasa bile bazı belirtiler mevcuttur. Ve genel olarak her kadının hamilelik şüphesi bahsi geçen belirtiler sayesinde güçlenebilir. Hamile olunduğu düşünülmesi için bazı belirtiler gereklidir. Akla gelen ve en çok bilinen belirti adet gecikmesidir. Fakat tek başına yeterli olan bir işaret değildir. Kadın sağlığı ekibi olarak hamilelik şüphelerini arttırabilecek diğer belirtileri sizler için derledik.

Hamilelik Belirtileri

Bahsedildiği gibi en belirgin işaret adet gecikmesidir. Genel olarak adetin gününün büyük oranda gecikmesi hamileliği işaret eder. Bu gecikmeye baş dönmesi de eşlik ediyorsa şüpheler güçlenebilir. Yada bir diğer hamilelik belirtisi olan sık idrara çıkmakta bir test yaptırmayı işaret edebilir. Mutlaka hamilelik bir test ile netlik kazanacaktır. Ancak test öncesinde meydana gelen bazı işaretler ile şüpheler güçlenir. Ve test yaptırmak için bir nedenden fazlasına sahip olunur.

Hamilelik belirtileri arasında sık sık ruh hali değişimi de vardır. Aşırı yorgunlukta gözlenir. Göğüslerde hassasiyet meydana gelmeye başlayacaktır. Hatta göğüsler büyüyecektir. Hamilelik şüphelerini arttıran bir diğer belirti ise vücut ısısında artışlar yaşanmasıdır. Normal insanlara nazaran daha sıcak bir bünyeye sahip olunur. Anne adaylarında iştah artışı yada iştah kaybı yaşanabilir. Ayrıca kokulara karşı aşırı hassasiyet belirir. Hamile bir kadının koku alma duyuları oldukça gelişmiştir. Aynı adet gecikmesinde olduğu gibi midenin bulanması yada kusmakta hamileliğin bilinen popüler belirtilerindendir.

Bahsi edilen bu belirtiler kişiden kişiye değişir. Kimi hamile kokulara hassasiyet duymayıp bolca mide bulantısı yaşarken diğer anne adayları ise mide bulantısı yaşamayıp kokulara hassasiyet duyabilir. Bazı anne adaylarının iştahı açılırken bazılarında iştah kaybı gözlenebilir. Bu belirtiler kesinlikle değişkenlik gösterir. Her hamilede aynı belirtilerin gözlenmesi beklenmez. Fakat bu belirtilerin birkaçının görülmesi dahi yeterlidir. Tüm belirtilerin görülmesi de mecbur değildir. Kimi hamileler hiç baş dönmesi yaşamadan bu serüveni noktalayabilir.

Belirtiler Ne Zaman Başlar?

Hamileliğin ilk haftaları ile birlikte hafif hafif değişimler gözlenecektir. İlk etapta ruh değişimlerini yoğun yaşamak olağandır. Ancak endişeye kapılmamak gerekir. İlerleyen süreçte herşey yerli yerine oturacaktır. Genel olarak ilk haftalarda adet gecikmesi, baş dönmesi, mide bulantısı, kusma, ani tansiyon düşmeleri, koku almada hassasiyet gibi belirtiler net bir şekilde gözlemlenebilir. Tüm belirtilerin görülmesi beklenmemelidir. Bazı annelerde tüm belirtiler kendini gösterirken bazılarında ise sadece bir kaçı ortaya çıkar. Fakat bu işaretlerden bazılarının meydana gelmesi dahi şüphelenmeye yetecektir. 

Hamilelik belirtileri ilk hafta ile birlikte ortaya çıkar. Bu süreç içerisinde zamanla bir denge oluşacaktır. İlk zamanlar yadırganması ve zorlanılması oldukça normaldir. Beden içerisinde bir değişim gerçekleşmeye başlıyor. Ve beden bu duruma tabii ki bir tepki gösterecektir. Bu değişime karşı çıkmayıp ayak uydurmak anne adaylarını rahatlatacaktır. Belirtilerin yavaş yavaş meydana gelmesi ile birlikte alışma süreci de hızla başlayacaktır.

No Comments Yet

Leave a Reply