Genital Bölgede Oluşan Kokunun Nedenleri Nelerdir?

Genital bölge aslında ekstra bir özen ister. Ne kadar fazla özenilir ise o kadar fazla hijyen sağlanmış olunacaktır. Bölgede sağlanılan hijyen sayesinde oluşan kötü kokular ortadan yok olacaktır.

Genital bölgede kötü koku sorunu pekçok kadının şikayetçi olduğu ve çözüm aradığı bir husustur. Bazı durumlarda bu sorun büyük boyutlara ulaşarak sosyal yaşantıyı ve özel ilişkiyi direkt olarak etkileyebilir. Aslında oldukça önemli ve sık rastlanılan bir problemdir. Kadın sağlığı ekibi olarak genital bölgede oluşan kötü kokuların nedenleri ve çözümlerini konu edindik.

Vajinal Bölgede Oluşan Kötü Kokuların Nedenleri Nelerdir?

Özensizlik

Genital bölgeye yeteri kadar özen göstermemek istenmeyen kokuların oluşmasında en etkili nedendir. Her gün iç çamaşırının değiştirilmesi gereklidir. Değiştirilmediği takdirde iç çamaşırı içerisinde bakteriler çoğalacaktır. Biriken bakteriler ise kötü kokuya neden olur. Eğer yeteri kadar iç çamaşırına sahip değilseniz bile kısa sürede elde bir yıkama ile temizleyebilirsiniz. Mutlaka her gün yeni bir iç çamaşırı giyilmelidir.

Temizlik

Tuvalet sonrasında mutlaka genital bölgenin su yardımı ile temizlenmesi gerekir. Su ile bir temizlik yapılmıyor ise kötü kokuların oluşması engellenemez. Genital bölge temizliği oldukça hassas ve önemlidir. Yeterli önemin verilmesi şarttır. Kötü kokular ile birlikte hijyensiz bir ortam da oluşur. Bu gibi nedenlerden ötürü farklı rahatsızlıkların oluşması ise kaçınılmaz olur.

Akıntı

Akıntılar her kadının yaşadığı normal bir durumdur. Ancak bazı durumlarda aşırı bir boyut kazanabilir. Beyaz, sarı, kahverengi tonlarında sürekli olarak bir akıntı problemi yaşanıyor ise dikkat edilmediği noktada kötü kokular oluşabilir. Akıntı kokuya neden olan önemli bir etkendir. Ancak bu akıntı ile başa çıkmak oldukça zor olabilir. Sadece iç çamaşırı değiştirmek yeterli değildir. Mutlaka bir doktora görünmekte fayda vardır. Böylelikle daha kesin bir çözüm bulunarak akıntının durması sağlanabilir. Akıntının yok olması ile birlikte kötü kokular da yok olacaktır.

Tüyler

Genital bölgede oluşan tüylerin temizlenmesi şarttır. Tüyler istenmeyen kötü kokular meydana getirecektir. Bu nedenle mutlaka kesin bir çözüm ile tüyler temizlenmelidir. Böylelikle tüysüz bir genital bölge çok daha hijyen olacaktır. Kötü kokular tüylerin gitmesi ile birlikte yok olacaktır.

No Comments Yet

Leave a Reply