Gebelikte Son Haftalarda Dikkat Edilmesi Gerekenler

Gebelik kadınlar için en özel anlardan biridir. Kadınlar gebe kaldığını öğrendiği ilk andan itibaren koruma iç güdüsü ile bebeklerine herhangi bir zarar gelmesini engellemeye çalışır. Yediklerine, içtiklerine, hareketlerine, cinsel hayatlarına, stres yapıp yapmama durumlarına dikkat ederler. Hem doktorların tavsiyeleriyle hem de kendi öğrendikleri bilgileri uygulamaya çalışırlar. Ancak gebelikte her ayda dikkat edilecek olan davranışlar farklıdır. Hafta hafta, ay ay değişiklik gösteriyor. Çünkü fetüsün karşılaşabileceği zorluklarda büyüdükçe farklılaşıyor. Özellikle gebeliğin en zorlu dönemlerinden biri olan gebeliğin son haftasında dikkat dilmesi gerekilen birçok durum bulunuyor. Gebelikte son haftalarda dikkat edilmesi gerekenler oldukça önemlidir.

Son Haftalarda Normal Olabilecek Durumlar

Gebeliği son haftası gebelikten gebeliğe farklılık gösterebilir. Ancak 38. hafta ile 41. hafta arasıdır. Bu haftalarda bebek artık büyüdüğü için hareketleri kısıtlıdır. Yani anne adayları bu haftalarda bebeğin hareketlerini minimum şekilde hisseder. Bu durumda korkulmamalıdır çünkü oldukça normal bir durumdur. Zaman zaman kasılmalar hissedilebilir ancak kasılmalarla karşılaşmaktadır. Ancak uzun süreli ve düzenli aralıklı olmadığı müddetçe doğumun habercisi değildir.

Son Haftalarda Cinsel İlişki

Gebeliğin son haftalarında genelde cinsel ilişki tavsiye edilmese de eğer doktorlar bir problem olmadığını belirtiyorsa cinsel ilişkinin bir sakıncası yoktur. Ancak süre kısa tutulmalıdır, anne adayının karnına baskı yapabilecek hareketlerden uzak durulmalıdır. Rahim boyu kısaysa, rahim ağzı yetmezliği varsa, plasentada bir problem varsa, erken doğum tehdidi bulunuyorsa, çoğul gebelikse, vajinal enfeksiyon varsa cinsel ilişki tavsiye edilmiyor.

Her Anne Adayının Dikkat Etmesi Gerekenler

Son haftalarda kesinlikle fazla kilo almaktan kaçınılmalıdır. Daha sağlıklı ve dengeli beslenilmelidir. Hamileler için uygun olan fazla enerji harcatmayan günlük egzersizler dışında çok fazla hareket edilmemelidir. Bu egzersizleri de doktor ve ebe danışmanlığında yapmak önemlidir. Yolculuk pek fazla tavsiye edilmez ancak gerekliyse de mutlaka doktor kontrolünde yolculuk yapılmalıdır. En önemli durumlardan biri ise duştur. Duş alırken kaygan zemin normalden daha fazla etkiler. Düşme riski çok fazladır bu nedenle oturarak ya da bir kişinin eşliğinde duş almak önemlidir.

No Comments Yet

Leave a Reply