Gebelikte İlk Haftalar

Gebelikte ilk haftalar hamilelik serüveninin başladığı haftalardır. Normalde genel olarak 40 haftalık süren bir zaman dilimidir. Hamileliğe yeni adım atılması ile birlikte ‘trimester’ kelimesi sıkça duyulacaktır. Trimester, 9 ay süren hamilelik süresi içinde her 3 aylık döneme verilen isimdir. İlk 3 ay 1. trimester olarak adlandırılır. ikinci 3 aylık dönem denilen 4,5, ve 6. ayları kapsayan zaman dilimine ise 2. trimester denir. Son olarak 7,8, ve 9. aylara ise 3. trimester denir. 3. trimester hamilelikte son dönemdir.

Gebelikte ilk haftalar hamileliğe alışma ve kabullenme düşüncesi gündeme gelecektir. Henüz bedende bir değişim gözlenmez. Bebek şuan için oldukça küçüktür. İlk 3 ayın düşük tehlikeleri adına daha dikkatli olunması gereken bir dönemdir. Bu sebeple ilk hafta itibari ile dikkat edilmeye başlanmalıdır. Ağır taşımamak verilebilecek güzel bir örnektir.

İlk hafta itibari ile mutlaka bir doktor görünülmesi gerekir. Rahat hissettiren ve güven veren bir doktor ile serüvene başlamak önemlidir. Akla takılan sorular yada her türlü sorun mutlaka doktora danışılmalıdır. Doğru doktoru bulmak ilk hafta itibari ile önemlidir. Doktor değiştirilmekten korkulmamalıdır. En doğru doktor bulunana ve hamile annenin içine sinene kadar denenmelidir. Çünkü güvenilir bir doktor ile hamilelik sürecine başlamak oldukça önemlidir. Bebeğin baştan sonra takibini sabit bir doktorun yapması her şekilde avantaj sağlayacaktır. İleride oluşması istenmeyen sıkıntıların gün yüzüne çıkma ihtimaline karşı bebeğin gidişatını bilen bir doktorun müdahalesi fark yaratacaktır.

Hamileliğin İlk Haftalarında Belirtiler

İlk hafta ile birlikte adette gecikme gözlemlenecektir. Önemli bir belirti olarak yemek görmek yada düşünmek dahi mide bulantılarına sebep olacaktır. Yemek kokuları da hamile annenin midesinin bulanmasına yeterli olacaktır. Halsizlik, yorgunluk sürekli uyuma isteği ortaya çıkacaktır. Göğüslerde hassasiyet belirecektir. Ayrıca sık sık idrar ihtiyacı oluşacaktır. Pelvik bölgesinde ayrı bir hassasiyet olacaktır.

Gebelikte ilk haftalar olması beklenilen belirtiler her gebede aynı oradan görülmeyebilir. Yada bazı belirtiler hiç oluşmayabilir. Kimi hamilelerde mide bulantısı hiç görülmezken bazı hamileler ise yoğun bir şekilde hissederler. Yoğunluk derecesi de önceden kestirilebilir bir durum değildir. Ancak en belirgin ve hemen hemen her kadının yaşadığı belirti adet görülmeme durumudur.

İlk hafta bebeğin görüntüsü

Hamileliğin İlk Haftalarında Beslenme

Gebelikte ilk haftalar artık karında taşınılan bebek sebebiyle besin düzeni değişmelidir. Daha özenli ve sağlıklı bir program izlenmelidir. Sabahları mümkün olduğunca kahvaltı edilmeli ve öğün atlanmamalıdır. Bal, peynir, tereyağ, pekmez, zeytin gibi temel kahvaltı besinleri tüketilmelidir. Her gün mutlaka az yada çok ceviz tüketilmelidir. Ceviz tüketimi sağlığın yanı sıra bebeğin beyin fonksiyonlarının gelişimini de iyi etkileyecektir. Paketlenmiş hemen hemen tüm gıdalardan uzak durulmalıdır. Kullanılıyorsa sigara ve alkol ile mutlaka vedalaşılmalıdır.

No Comments Yet

Leave a Reply