Gebelikte İkili Tarama Testinin Önemi

Gebelik döneminde bebek mümkün olduğunca takip altına alınır. Doktor kontrolünde birtakım testlerin yapılması oldukça önemlidir. Gerçekleştirilen testler sayesinde anne karnında ki bebeğin bir rahatsızlığı olup olmadığı anlaşılabiliyor. İkili tarama testi bahsi edilen bu testler arasında en önemlilerindendir. Günümüzde oldukça yaygın bir şekilde uygulanmaktadır.

İkili tarama testi sayesinde bazı rahatsızlıkları önceden öğrenebilmek mümkün hale geldi. Bu nedenle testin gerçekleşmesi oldukça önemlidir. Bebekte olası bir kromozomal anomalilik var ise önceden belirlenebilmesi için oldukça önemlidir. Komozomal anomalilik söz konusu olduğunda ise ilk sırada Down Sendromu yer alır. Kadın sağlığı ekibi olarak siz değerli okuyucularımız için ikili tarama testi hakkında ayrıntıları kaleme aldık.

İkili Tarama Testi Nasıl Uygulanır?

İkili tarama testi hamileliğin 11-14. haftaları arasında gerçekleştirilebilir. Kesin bir sonuca varmak mümkün değildir. Sonuçlar %90 oranında nettir. Ancak yanılma payı mutlaka vardır. Bahsi edilen test kesinlikle atlanmaması gereken bir önlemdir. Belirlenen süre içerisinde yaptırılması şartı vardır. Anne adayı mutlaka 11-14. haftalar arasında ikili testi yaptırmak durumundadır.

Anne adayından ilk olarak kan örneği alınır. Kan verilme esnasında aç yada tok olmak önemli değildir. Bu durum sonuçlarda bir farklılık çıkarmaz. Kan örneklerinin alınması ile birlikte biyokimyasal değerlere bakılır. Testin iki aşaması vardır. İlk adım kan alımı sonra ki adım ise detaylı bir ultrason ölçümüdür.

Bebeğin ense kalınlığı içerisinde oldukça önemli bilgiler barındırır. Kan tahlili değerlendirildikten sonra ultrasonda bebeğin ense derisinde bulunan sıvının ölçümü incelenir. Bu ölçüme ense kalınlığı (NT) denir. Yapılan ölçümler birlikte değerlendirilir. Ayrıntılı ultrason esnasında sadece ense kalınlığı ölçümü ile yetinilmez. Ayrıca baş-popo arası mesafesi de ölçülür.

İkili Tarama Testi Sonucu Nasıl Yorumlanır?

Yapılan ikili tarama testi sonuçları negatif yada pozitif olarak yorumlanır. Test sonucu negatif ise bebekte yüksek oranda bir kromozomal anomaliliğin olmadığı anlaşılır. Ancak sonuç pozitif olarak yorumlandı ise bebeğin kromozomal anomaliliğin olma ihtimalinin yüksek olduğu anlaşılır. Ancak yeniden tekrar etmekte fayda var. Test sonuçlarının yanılma payı da vardır. %100 bir kesinlikten bahsedilemez. Sonuç pozitif yada negatif olsa da yanılma payı mutlaka söz konusudur.

No Comments Yet

Leave a Reply