Ertesi Gün Hapı Nedir?

Hamilelik riski bulanan ilişkilerden sonra kullanılabilecek bir haptır. Gebeliğin önüne geçmeye yarar. İstenmeyen gebeliklerin sonlanmasında oldukça etkilidir. Cinsel ilişki sonrasında da rahatlıkla alınabilen bir haptır. İstenmeyen kazalar ile sonuçlanan cinsel ilişki sonrasında ertesi günü hapı kullanılır. Bu sayede oluşabilecek gebeliğin önüne geçilir.

Ertesi Günü Hapı Nasıl Kullanılmalıdır?

Ertesi günü hapları korunmasız yada riskli olan cinsel ilişki sonrasında 72 saat içerisinde kullanılabilir. Ne kadar erken bir süre içerisinde içilir ise o kadar etkilidir. Ertesi günü hapı kullanma süresi 72 saattir. Yani tam 3 gün içerisinde ertesi günü hapı kullanılabilinir. Ancak ne kadar erken alınırsa gebe kalma riski o kadar azalacaktır.

Ertesi günü hapının elbette bir yanılma payı vardır. Bir spiral korunma yöntemi kadar etkili değildir. Ancak ertesi günü hapları da genel olarak istenmeyen gebeliğin önüne geçebilir.

Fakat bu hap kullanılana kadar çoktan yumurtlama gerçekleşmiş olabilir. Bu yüzden cinsel ilişki sonrasında gecikmeden ertesi günü hapını kullanmak önemlidir. Bahsi edilen hap sayesinde spermler rahme tutunamaz dolayısıyla döllenemez. Ertesi günü hapı büyük ölçüde progesteron hormonu barındırır. Bu haplar eczanelerden rahatça temin edilebilir. Her kadının rahatça sahip olabileceği bir haptır. 

Ertesi Günü Hapının Yan Etkileri Nelerdir?

Ertesi günü hapları içildiğinde ondan önce yaşanan cinsel ilişkiyi kapsar. Sonrasında yaşanan ilişkilere etki edemez. Bu haplar günün her saatinde aç yada tok karna kullanılabilir. Fakat ilacı içtikten sonra 2 yada 3 saat sonrasında bazı semptomlar yaşanması tehlikelidir. Kusma yada ishal gibi durumlar gözlemleniyor ise mutlaka başka bir ertesi günü hapı edinilmelidir. Bazı durumlarda görülen yan etkiler şu şekildedir:

Kas ağrısı, baş dönmesi, bulanık görme, baş ağrısı, hafif kanama, reglide düzensizlik, göğüslerde yaşanan hassaslık, kasık ağrısı, asabiyet hali

Ertesi günü hapları sürekli kullanılmaya müsait bir korunma yöntemi değildir. Bu sebeple kesinlikle aynı adet dönemi içerisinde bir kereden fazla ertesi günü hapı kullanılmamalıdır. Bu hap sayesinde vücudun içinde hormonlar yükselmeye başlayacaktır. Yükselme ile birlikte bazı hastalıkların meydana gelmesi kaçınılmazdır. Bu nedenle ertesi günü hapı kullanılırken oldukça dikkatli olmak gereklidir. Hormonal dengenin bozulmasına neden olur. Kişi kendini sürekli gergin ve sinirli hissedebilir. Mutlaka sizin için en uygun olan korunma yöntemini bir doktor ile konuşmalısınız.

No Comments Yet

Leave a Reply