Erken Menopoz Nedir?

Erken menopoz nedir? sorusunu sıkça duyuyoruz. 40 ile 35 yaşlarından daha genç kadınların kesin ve kalıcı olarak adetten kesilmelerine erken menopoz denir. Avrupa’da 51 yaş erken menopoz için normal sayılmaktadır. Ancak bu durum Türkiye için 46’dır. Erken menopoza girmenin belli nedenleri vardır. Erken menopoz nedir sorusu kadar erken menopozun nedenleri de merak edilmektedir.

Erken menopoz yaygın olarak 30 ile 35 yaşlarından önce gerçekleşir. Ancak en erken olarak 18 yaşında olup erken menopoz vakaları da görülmüştür. 30 ile 35 yaşından önce rastlanılan her adet kesilmesi erken menopozdur.

Erken Menopozun Nedenleri

Yumurta hücrelerinin yok olması ile birlikte erken menopoz gerçekleşir. 30 ile 35 yaşından genç kadınların erken menopoza girme sebepleri yumurta hücrelerinin kaybolmasıdır. Yumurta hücrelerin kaybolmasının sebepleri ise birden fazladır.

Yumurtalıkların zarar görmesi

Yoğun stres yaşanması

Kanser tedavisi

Genetik faktörler

Beslenme

Kromozom hatası

gibi nedenlerden dolayı yumurta hücreleri yok olur. Böylelikle erken menopoz gerçekleşir.

Özellikle halk arasında en sık duyulan neden strese dayalıdır. Yaşam içerisinde yoğun stres altına girilmesi çoğu zaman erken menopozu tetikler.

Sağlıklı beslenerek erken menopozun önlenebileceğini biliyor muydunuz? Beslenme bozuklukları ve sağlıksız bir yaşam ile erken menopoza girmek kaçınılmazdır. Bu sebeple beslenme şeklinin değişmesi ile erken menopozun önüne geçilebilir. Genetik faktörler anneden kıza geçen genler erken menopoz için belirleyici bir unsurdur. Genetik sebep esas alındığında erken menopozun önüne geçmek pek mümkün değildir.

Erken Menopoz Belirtileri Nelerdir?

Erken menopoz nedir sorusu yanıtlandıktan sonra belirtileri açıklamakta fayda var. Erken menopoz olunduğunda bir kadın tarafından nasıl anlaşılır? Çünkü çoğu zaman kesin bir şekilde emin olunamaz. Ancak ilerleyen süreçte reglinin tam anlamıyla kesilmesi ile teşhis konulur.

Erken menopoz ilk olarak regli döngüsünün düzensizleşmesi ile başlar. Normal düzeninden çıkarak bir ayda 2 kere adet görmeye kadar gidebilir. Yada bazı aylar regli olurken bazı aylar hiç olmama gibi durumlarla karşılaşılabilir. Özellikle 24 günde bir gerçekleşen adet döngüleri erken menopozun en önemli işaretidir.

Adet düzensizliğini takip eden diğer belirti ise sıcak basmalardır. Aniden bir terleme ve yoğun bir sıcak basma hissi söz konusudur. Uykudan uyandıracak kadar yoğun bir şekilde hissedilebilir. Kemik erimesinin başlaması da erken menopozun habercisi olabilir.

 

No Comments Yet

Leave a Reply