Emziren Anneler İçin Gıda Rehberliği

Anne Sütünün Hacmi Neden Değişkenlik Gösterir?

Bebekleri ilk 4 ile 6 ayda sadece anne sütü ile beslenen sağlıklı ABD kadınları tarafından salgılanan sütün ortalama hacmi yaklaşık 750 ila 800 ml / gün’dür. Ancak kadından kadına ve aynı kadında da farklı zamanlarda önemli ölçüde değişkenlik gösterir.

Süt üretiminin en önemli belirleyicisi, bebeğin süt ihtiyacını, bunun da bebeğin büyüklüğünü, yaşını, sağlığını ve diğer özelliklerinin yanı sıra takviye edici gıdaların alımıdır. Süt üretimi için potansiyel, gerçekte üretilen üründen önemli ölçüde daha yüksek olabilir; çünkü, hemşireler çoğul gebeler tarafından üretilen süt hacimlerinin, tek bir bebeği emziren kadınlardan üretilenlerden çok daha yüksek olduğu bulgular ile kanıtlanmıştır.

Sanayileşmiş ülkelerdeki sağlıklı kadınların çalışmaları süt hacminin anne ağırlığı, boy veya şişmanlık indeksi ile ilişkili olmadığını göstermektedir. Gelişmekte olan ülkelerde, ince kadınların boyları daha yüksek olan kadınlardan daha az süt üretip üretmedikleri konusunda çelişkili kanıtlar vardır.

Artmış anne enerjisi alımı, sanayileşmiş ülkelerde en azından iyi beslenen kadınlar arasında artan süt üretimi ile bağlantılı değildir. Yetersiz beslenmenin bir sorun olabileceği gelişmekte olan ülkelerde emziren kadınların beslenme desteğinin genellikle süt hacmi üzerinde çok az etkisinin olduğu veya hiç olmadığı rapor edilmiştir,

Emziren kadınların normal olarak yaşadığı kilo kaybının süt üretimi üzerinde belirgin zararlı etkileri yoktur. Emziren kadınlar ayda 0,5 ila 1 kg kaybetmesine rağmen, bazı kadınlar ayda 2 kg kadar kaybeder ve süt hacmini başarılı bir şekilde korurlar. Düzenli egzersiz yeterli miktarda süt üretimi ile uyumlu görünmektedir.

İnsan sütünün bileşimi diğer memelilerin sütünden ve normal olarak onlardan türetilen bebek formüllerinden farklıdır. İnsan sütü, fiziksel yapısı, türleri ve makrobesinler(protein, yağ ve karbonhidrat), mikro besinler (vitaminler ve mineraller), enzimler, hormonlar, büyüme faktörleri, konakçı direnç faktörleri, bağışıklık sisteminin indüktörleri / modülatörleri ve anti-enflamatuar ajanlar tarafından farklılık gösterir.

Annenin besin maddelerini RDA üzerindeki seviyeye yükseltmesi, normal olarak sütünde besin maddelerinin olağandışı yüksek seviyelerine yol açmaz; B6 ve D, iyot ve selenyum vitaminleri istisnadır. Sütte yüksek düzeydeki besin maddelerinin bebek için zehirli olma olasılığını değerlendirmek için çalışmalar yapılmamıştır.

Emzirme Annenin Sağlığını Nasıl Etkiler?

Emzirme, annenin çoğu besin maddesi için gereksinimlerini önemli ölçüde artırır. Toplam artışın büyüklüğü, laktasyonun kapsamından ve süresinden fazla etkilenmez. Kalsiyum, magnezyum, çinko, folat ve B6 vitamini alımlarının yeterliliği, ortalama alımların önerilenlerin altında olabileceğinden özel bir önem taşımaktadır.

Laktasyonun kemik kütlesi üzerindeki net uzun vadeli etkisi belirsizdir. Bazı veriler kısa süreli kemik kaybıyla birlikte laktasyona neden olurken, son çalışmalarda uzun süreli koruyucu bir etki önerilmektedir.

Emziren kadınların çoğunun emzirme döneminde yavaş yavaş kilo vermesine rağmen, bazılarında bu kilo veriş yoktur.

Laktasyonun iyi belgelenmiş bir etkisi, yumurtlamaya dönüşü geciktirir. Aynı zamanda; bazı yeni epidemiyolojik kanıtlar, emzirmenin annenin meme kanseri geliştirmesi riskini azaltabildiğini, ancak verilerin tüm çalışmalarda tutarlı olmadığını göstermektedir.

Emziren Anneler İçin Gıda Rehberliği

Emziren kadınlar için çeşitli gıda rehberleri, anne beslenmesi ile ilgili devlet ve ulusal kurumlar tarafından rehberler geliştirilmiştir. Her bir besin grubundan tavsiye ettikleri günlük porsiyon sayısı ile gösterildiği gibi, bu rehberlerde verilen diyet tavsiyelerinde önemli noktalar mevcuttur.

Kalsiyum : Süt; peynir; yoğurt, balık, lahana, hardal ve şalgam.

Çinko : Et, kümes hayvanları, deniz ürünleri, yumurtalar, tohumlar, baklagiller, yoğurtlar, tam tahıllar

Magnezyum : Fındık, tohum, baklagiller, kepekli tahıllar, yeşil sebzeler, deniz tarağı ve istiridye.

B6 Vitamini : Muz, kümes hayvanları, et, balık, patates, tatlı patates, ıspanak, kuru erik, karpuz, bazı baklagiller, güçlendirilmiş tahıllar ve fındık.

Tiamin : Balık, kepekli tahıllar, organ etleri, baklagiller, mısır, bezelye, tohumlar, fındık, müstahkem tahıl gevreği.

Folat : Sebzeler, meyve, karaciğer, yeşil fasulye, takviye edilmiş tahıllar, baklagiller ve tam tahıllar.

No Comments Yet

Leave a Reply