Ellerin Soğuktan Çatlaması Nasıl Engellenir?

Kış aylarında soğuklar nedeni ile eller kolayca çatlayabilir. Bu durum ise çoğu kadını rahatsız eden bir problemdir. Çatlayan eller kuruyarak rahatsız edici bir boyuta dönüşür. Üstelik görünüş itibari ile de göze hoş gelmez. Kurumuş ve çatlamış eller giderek sertleşecektir. Genellikle kadınlar ellerinin çatlamasından hoşlanmaz. Ve bu durum günlük hayatlarını doğrudan etkiler. Kadın sağlığı ekibi olarak siz değerli okuyucularımız için soğuktan çatlayan ellerin önüne geçebilmenin yollarını derledik.

En Önemli Ayrıntılar

1. Bolca Nemlendirin

Ellerin nemlenmeye ihtiyacı vardır. Özellikle soğuk havalarda bu ihtiyaç çok daha fazla hissedilecektir. Kuruyan, çatlayan ve sertleşen ellerin önüne geçebilmek için en önemli ayrıntı nemlendirmektir. Gün içerisinde çantadan eksik edilmemesi gereken bir eşyadır. Sıklıkla nemlendirilen eller çatlamayacaktır. Özellikle su ile temasından sonra nemlendirilmesi işinizi çok daha kolaylaştıracaktır.

2. Çok Fazla Yıkamaktan Kaçının

Ellerin su ile fazla teması çatlama riskini arttıracaktır. Sık sık ellerin yıkanması bu açıdan önerilmez. Çünkü nem dengesi böyle bir nedenden dolayı etkilenecek ve düşecektir. Mutlaka pH değeri yüksek bir sabundan faydalanılması gerekir. Böylelikle çatlama riski aza indirgenecektir. Ellerin aşırı oranda su ile teması çatlamayı tetikleyecektir. Bu nedenle aşırı derece su ile temastan kaçınmak gereklidir.

Eller İçin Bakım Kürleri

Eller için bazı önlemler alınması dışında bakım da yapılmalıdır. Kolayca hazırlanabilecek kürler sayesinde bakım yapmak mümkündür. Eller mutlaka bir bakım görmelidir. Böylelikle kolay kolay çatlayıp kurumayacaktır. Sertleşen ellere veda etmek için önerdiğimiz kürler içerisinden kendinize uygun olan bir tanesini deneyiniz.

1. Badem Yağı ve Vazelin

Badem yağı ve vazelin bir kap içerisinde karıştırıldıktan sonra ellere sürülmelidir. Ellere sürülme esnasında masaj yapılmalıdır. Her bakım küründe olduğu gibi bu kürde de ellere masaj yaparak uygulanmalıdır. Belli bir süre abartıya kaçmadan ovalanmalıdır. Sonrasında ellerin çok daha yumuşak olduğu görülecek anında etkisini gösterecektir.

2. Domates Suyu, Gliserin ve Tuz

1 yemek kaşığı domates suyunu, 1 tatlı kaşığı gliserini ve 3 çay kaşığı tuzu birbirleri ile bir kapta harmanlayın. Tüm malzemeler karıştırıldıktan sonra ellere sürülmelidir. Eller üzerinde 20 dakika beklenildikten sonra durulanmalıdır. Durulamadan sonra nemlendirici kreminizden faydalanın. Böylelikle etkisini çok daha hızlı hissedeceksiniz.

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.