Duruş Bozukluğuna Dikkat!

Teknolojinin ilerlemesi ile masa başında geçirilen süre arttı. Masa başı çoğu zaman duruş bozukluklarına neden olur. Ayrıca ders çalışan gençlerin de masa başında kalma süreleri duruş bozukluğu nedenlerindendir. Dik durmak oldukça önemlidir. Doğru bir duruş alışkanlığı kazanılmalıdır. Erken yaşta masa başında kalan gençler, iş hayatında bilgisayar karşısında yine masa başında duran yetişkinler duruş bozukluğu potansiyelini taşıyan kitlelerdendir. Duruş bozukluğuna alışıldığı takdirde dik durmak güçleşecektir. Bu nedenle dik durmaya alışmak oldukça mühimdir.

Dik duramamak beden için oldukça zararlıdır. Kişinin bazı sorunlar yaşamasına neden olur. Mutlaka dik durabilmek gereklidir.

Duruş Bozukluğunun Zararları Nelerdir?

Duruş bozukluğu fiziksel görünüşün kötü durması dışında bünyeyi ve psikolojiyi doğrudan etkileyen etkileri vardır. Dik duramama problemini sadece görünüş açısından değerlendirmek doğru olmaz. Kişi dik duramadığı sürece bünyesi yada psikolojisi bu durumdan kötü etkilenecektir. Bu nedenle duruş bozukluğunun üstesinden gelmek önemlidir. Öncelikle kadın sağlığı ekibi olarak sizler için duruş bozukluğunun zararlarını derledik.

Dik duramamak doğrudan bel ve sırt ağrılarına neden olur. Çoğu kimse sırt ve bel ağrılarından şikayetçidir. Bu ağrıların sık rastlanılan nedenlerinden biri de duruş bozukluğudur.

Genç yada yaşlı demeden dik duramamak sırt yada bel ağrılarına neden olacaktır. Bu sorunu ortadan kaldırmak adına dik durmaya çabalamak önemlidir. Mutlaka duruş bozukluğunun üzerine gidilmelidir. Doktor tavsiyesi ile bir fizik tedaviye gitmek yada korse takmak yardımcı olacaktır.

Kötü duruş organlara dahi zarar verebiliyor. Sürekli yanlış pozisyonda durmak iç organları kötü şekilde etkiliyor. Kabızlık sorunu bu duruma örnek verilebilir. Duruş bozukluğu bağırsakların sıkışarak daha yavaş hareket etmesine neden oluyor. Bağırsak hareketlerini yavaşlatarak kabızlığa sebep olabiliyor.

Bedenimizin tüm yükünü taşıyan ayaklar da yanlış durmaktan dolayı doğrudan etkileniyor. Yükün direkt ayaklara binmesi ağrılara neden oluyor. Dik duramamak ayaklara çok daha fazla ağırlık yüklüyor. 

Kötü duruş aynı zamanda çalışma esnasında motivasyon kaybına da neden oluyor. Araştırmalar sonucunda duruş bozukluğunun motivasyonu etkilediği ortaya koyulmuştur.

Omuzların çökük durduğu kambur bir duruş pozisyonu bireyi psikolojik olarak kötü ruh haline sokuyor. Tam olarak fark edilmese dahi zihin bu duruş pozisyonundan etkileniyor.

No Comments Yet

Leave a Reply