Doğurganlığın Artmasına Yardımcı Olan Besinler

Hamile kalmak isteyip bu durumu kafalarında endişe haline getirmiş kadınların sayısı fazladır. Rahat bir şekilde hamile kalabilmek adına her şeyde olduğu gibi bu durum için de iyi beslenmek gereklidir. Sağlıklı ve kolayca hamile kalabilmek adına doğru beslenme oldukça önemlidir. Atlanılmaması gereken bir ayrıntıdır. Özellikle bazı gıdalardan yararlanarak hamile kalma şansınızı arttırmak mümkündür. Mutlaka denenmesi gereken bir yöntemdir. Kendinizce kolayca hamile kalma konusunda şüpheleriniz var ise sizler için incelediğimiz besinlerden yararlanın. Özellikle kalsiyum, magnezyum, çinko ve B, C, E vitaminlerinden faydalanmak doğurganlığı olumlu oranda etkiler. Kadın sağlığı ekibi olarak doğurganlık etkisini arttıran gıdaları derledik.

Yumurta

Bolca protein içeren bir besindir. Özellikle A vitamini barındırması dolayısıyla mühimdir. İçerisinde D vitamini de mevcuttur. Kahvaltılarınıza bir yumurta eklemeyi unutmayın. Çünkü A vitamini doğurganlığın artmasına neden olur.

Bulgur

B vitamini doğurganlık için gerekli olan hormonların salgılanmasını sağlar. Bulgur içerisinde ise bolca B vitamin vardır. Bahsi edilen bu vitamin kan şekerini dengeler. Dolayısıyla metabolizma için çok faydalıdır.

Ceviz, Badem, Fındık

E vitaminini bolca içlerinde barındırır. E vitamini doğurganlığı önemli ölçüde olumlu yönde etkiler. Sağlıklı yağlar tüketmek de gereklidir. Ceviz, badem ve fındığın içerisinde bolca sağlıklı yap bulunur.

Kuru Baklagiller

Kuru baklagiller protein ve demir açısından çok zengindirler. Aynı zamanda doğurganlığın artmasına neden olacak magnezyum ve kalsiyumu da barındırır. Mutlaka hamile kalmak isteyen kadınların öğünleri içerisine eklemeleri gereken bir besin grubudur.

Sağlıklı Yağlar

Kanda bulunan D vitamini çok önemlidir. Çünkü yeterli miktarda bulunuyor olması kısırlığın önüne geçer. Sağlıklı yağlar içerisinde D vitamini de dahil olmak üzere A, E ve K vitaminleri de bulunur. Hindistan cevizi yağı, avokado yağı ve zeytinyağı sağlıklı yağlar içerisine girmektedir.

Somon

Balık yemek tabii ki de mühimdir. Ancak kolayca hamile kalıp doğurganlığı arttırabilmek için özellikle somon yemek gerekir. Omega 3 doğurganlığın artması konusunda oldukça önemlidir. Omega 3 yumurtanın daha kaliteli bir hal almasına yardımcı olur.

Doğurganlığı Arttıran Diğer Yöntemler

-Kafeinden uzak durmalısınız. Eğer ısrarla içmek isteniyor ise 1 fincanı geçmemek gerekir.

-Sigara ve alkolden de uzak durulmalıdır.

-En az 2-3 litre su içmek atlanmamalıdır.

-Kilo kontrolünü kaybetmemek gerekir.

-Sağlıklı bir kahvaltı önemlidir ve atlanmamalıdır.

-Sebze ve meyveler mevsiminde tüketilmelidir.

 

No Comments Yet

Leave a Reply