Doğum Yöntemleri

Doğum Yöntemleri

Doğum yöntemleri merak edilen bir husustur. Kadının fizyolojik yapısı sebebiyle doğum normal bir süreçtir. Normal doğum ve sezaryen doğum olmak üzere iki doğum seçeneği bulunuyor. Sezaryen doğum ayrıca kendi içinde epidural sezaryen tercihini de barındırıyor.

Doğum kadını tamamlayan bir olgudur. Kadının fizyolojik yapısı itibariyle ayrılmaz bir parçasıdır. Ancak doğum için dikkat edilmesi ve bilinmesi gerekilen durumlar mevcuttur. Kadın, doğum sürecinde nasıl bir yol izleyeceğini kendi belirlemelidir. Doğum tek bir yöntemle gerçekleşmemekte ve zor bir süreç olmaktan çıkmıştır. Kadın bebeğine kavuşabilmek için istediği takdirde istediği yöntemi seçebilir.

Normal doğum akla gelen ilk doğum yöntemi olmalıdır. Ancak odaklanılması gerekilen esas amaç bebeğe sağlıklı bir şekilde kavuşmaktır. Bu durumda seçilen yol ne olursa olsun amaca sağlıklı bir şekilde ulaşıyorsa önemli olan budur. Gerekirse şartların yada kadının psikolojisine göre diğer doğum yöntemleri de gündeme getirilebilir. Normal doğumun yöntemler arasında ilk sırada olması tabii ki en iyisidir. Fakat bu diğer yöntemlerin yanlış yada kötü olduğu anlamına gelmez. Oluşan ani durumlar yada kadının buna hazır olmaması ile birlikte diğer yöntemler düşünülmelidir.

Doğum Yöntemleri

Normal Doğum

Normal doğum süreci dikkatle takip edilmelidir. İlk olarak hastanın suyu gelir. Ancak unutmayınız ki su gelmiş ve kasılmalar başlamış olsa da rahimde gereken açıklık sağlanmaz ise doğum başlayamaz. Hastadan su gelmesinin ardından kasılmalar meydana gelir. Ancak kasılmaları iyi takip etmek gerekir. Düzensiz kasılmalardan çok düzenli kasılmalar bir alarm niteliğindedir. 5-10 dakika süren aralıklarla 1 dakikalık kasılmalar gelmeye başladığında doğum süreci içine girmiş olabilirsiniz. Bunu takiben rahimde açılmalar meydana gelmeye başlar.

Kasılmaların düzenli olmasına dikkat ediniz. Braxton Hicks kasılmaları sizi yanıltabilir. Braxton Hicks kasılmalarının en önemli özelliği son aylara doğru düzensiz gerçekleşmesidir. Belirli bir dakika aralığı olmadan rastgele hastayı kasabilir. Düzensiz kasılmalar ile panik olarak hastaneye gittiğiniz takdirde açılma göremeyecekler ve geri göndereceklerdir. Bu nedenle kasılmalarınızın hangi aralıklarla gerçekleştiğini takip ediniz. Düzenli kasılmaların gelmesi ile birlikte harekete geçebilirsiniz. Ardından hastaneye gittiğinizde bu süreci takiben rahmin kaç cm açıldığı kontrol edilecektir. NST( Non Stres Test) bağlanılarak bebeğin kalp ritmini ve hastanın rahim kasılmaları takip edilecektir.

Normal Doğum Nasıl Gerçekleşir?

Normal doğumun tam anlamı ile başlaması için rahmin 10 cm açılması gerekmektedir. Bu sebeple hastanede rahim 10 cm açılana kadar beklenilir. 10 cm açılım ile birlikte bebek rahim ağzına iyice yaklaşıp pelvis duvarına baskı yapar. Kısa bir süre sonra bebeğin baskıları ve kasılmalar sonucu hastada ıkınma isteği belirecektir. Bu durum bebeğe ilerlemesinde yardımcı olur. Çok geçmeden kasılmalar, ıkınmalar ile birlikte bebeğin başı rahim ağzından görünecektir. Gelen sancılar ile birlikte bebek geri çekilebilir ancak bu durum normaldir.

Bebeğin başının görünmesi ile birlikte doktor ve ebelerden ıkınmamaya dair uyarılar alınır. Çünkü bebeğin başının vajinadan geçmesi esnasında hastanın ıkınması ile fazla yırtılmalar oluşacaktır. Hasta bu esnada ıkınmayı uyarılar doğrultusunda bırakmalıdır. Sonraki aşamada bebeğin başı vajinayı iyice gereceği için kısa süreli bir acı yaşanacaktır. Ancak bu acı yerini uyuşmaya bırakacaktır. Genellikle bebeğin çıkışının zor olacağı saptandığı zaman epizyotomi adı verilen perine bölgesin kesilmesi işlemi gerçekleştirilir.

Bebeğin başının rahimden çıkması ile birlikte doktor o esnada bebeğin boynunu kontrol eder. Bunun sebebi bebeğin boynuna kordon dolanma riskidir. Yine bu süreç içinde bebeğin gözleri, burnu ve ağzı temizlenir. Son olarak bir kaç sancı ile bebek kendiliğinden vajinadan kayarak çıkar.

Normal doğum nasıl gerçekleşir?

Sezaryen

Sezaryen normal doğumun yapılamadığı yada hastanın normal doğumu istemediği takdirde tercih edilen bir yöntemdir. Bebeğin durumunun iyi olması halinde 38 ile 39. haftada yapılması uygundur. Hastanın karnından atılan bir kesikle rahme ulaşılıp kesilmesi sonucunda bebeğin çıkarıldığı bir yöntemdir. Sezaryen ile doğum 30 ile 45 dakika arasında bir süre içinde tamamlanır. Yapılan işlemde hasta acı hissetmemesi için anestezi uygulanarak uyutulur. Uyanık bir şekilde gerçekleştirilen sezaryen çeşidi epidural sezaryendir. Omurilikten yapılan bir iğne ile belden aşağısı uyuşturularak hasta bilinçli olur fakat acı hissetmez.

Mecburiyet ile birlikte seçilen bir doğum yöntemi olmasının dışında genellikle normal doğum korkusu sebebiyle de sıkça tercih ediliyor. Kadının kendinde olmayışı, acı hissetmeyişi ve doğum tarihinin belirlenmesi bu doğum yöntemini cazip kılıyor. Eskiden oldukça acı verici ve zor olan bu yöntem teknoloji ile birlikte kolay bir hal aldı. Anne için doğum tarihinin ve saatinin önceden belirlenebilmesi rahatlatıcı bir etken. Artık kasıkta bulunan dikişler kısa süre içinde kendisini topluyor. Yine kısa bir süre sonra hasta banyo dahi yapabiliyor. Genellikle üçüncü gün ile yardımsız hareket edilebiliniyor. Sezaryenin, normal doğum kadar rahat olması beklenemez ancak eskiye nazaran daha rahat bir süreç sunuyor.

Sezaryen doğum kesiği

Epidural Sezaryen

Mecburiyet dışında acıdan kaçınıp bir yandan da bebeğinin doğumunu görmek isteyen kadınların tercihidir. Omurilikten bir iğne yapılarak bel altı uyuşturulur. Böylelikle kadın acıyı hissetmezken bebeğinin doğumunu da görebilir.

 

 

No Comments Yet

Leave a Reply