Doğum Sonrası Kadın Vücudundaki Değişimler

Annelik genel olarak her kadının hayalidir. Bir bebek sahibi olmak iç güdüsel bir şekilde kadınlara kodlanmıştır. Ancak hamilelik bedende büyük değişikliklere neden olur. Bu durum kadınların doğum sonrasında bazı sorunlar ile karşılaşmasına etki eder. Bir can dünyaya getirmek elbette kolay değildir. Beden bu doğal sürece uyum sağlayacaktır. Fakat bazı değişimler kaçınılmazdır. Biraz zaman ve destek ile bu problemlerden kurtulmak mümkündür. Çünkü ortaya çıkan değişimler de en az gebelik kadar doğaldır. 9 aylık süreç içerisinde beden değişmeye başlar ve sürdürür. Ancak bu değişimler doğum sonrasında da devam edecektir. Bazı değişimler kısa bazıları ise uzun soluklu devam eder. Alınabilecek bazı önlemler ile daha kolay atlatmak mümkündür. Kadın sağlığı ekibi olarak siz değerli okuyucularımız için doğum sonrası yaşanması muhtemel değişimleri sıraladık.

Doğum Sonrası Değişimler

Kabızlık

Doğum süreci esnasında takviye verilen ilaçlar kabızlığı tetikleyebilir. Hamilelik ile birlikte bağırsaklar bebeğin bulunduğu konum dolayısıyla sıkışır. Bu nedenle doğumdan hemen sonra aniden düzelmesi beklenemez. Genel olarak kabızlık sorunu yaşanır. Doğum sonrasında yeni anneler kabızlık problemi ile karşılaşır. Kimilerinin kısa sürerken kimilerinin biraz daha uzun sürebilir. Normalde bir kaç güne kabızlık sorunu geçer. Ancak daha uzun bir süre yaşanıyor ise bazı önlemler alınmalıdır. Kuru erikten faydalanmak akıllıca olacaktır. Ayrıca bol su içildiğinden de emin olunmalıdır. Sabahları aç karna kuru kayısı üzerine ılık su içilmesi bağırsak hareketlerine yardımcı olacaktır.

Terleme

Gebelik sonrasında kadınlarda aşırı terleme gün yüzüne çıkabilir. Bu durumun nedeni vücut içerisinde yer alan gebelik hormonunun aktifliğini sürdürmesidir. Genel olarak doğum sonrasında yaşanan problemler arasındadır. Bu normal bir durumdur.

Akıntı

Akıntı sorunu doğum sonrası çok sık yaşanan bir problemdir. Rahim,bebeğin doğması ile birlikte içerisinde bulundurduğu tüm kan ve dokulardan kurtulur. Akan pıhtılar ilk olarak kırmızı renktedir. Sonrasında daha soluk bir renk gelmeye başlar ve daha hafif oranda akıntı gelir. Bahsi edilen akıntılar 4 yada 6 hafta kadar sürer. Bu süre dilimlerinin dışında çok daha uzun sürüyor ise yada gelen akıntı yoğun ve kokulu ise bir uzmana görünülmelidir.

Cilt Kararması

Doğum sonrasında vajinanın renginin daha koyu bir renge bürünmesi olağandır. Vajinanın kendisi ve çevresi kararabilir. Bu normal bir durumdur. Bu duruma ise cilt kararması denir. Doğum sonrasında cilt kararması yaşanabilir. İlerleyen süreçte hormonların normal düzeye inmeleri ile birlikte kararma sorunu ortadan kalkacaktır. Vajina eski haline dönecektir.

Saç Dökülmesi

Gebelik esnasında güçlenen ve dökülmeyen saçlar doğum sonrasında aşırı bir oranda dökülür. Doğum sonrasında östrojen seviyesi düşer bu durum ise saçların anormal bir şekilde dökülmesine neden olur. Bu durum normal bir kelleşme değildir. Sadece yeni doğum yapılmasından kaynaklı bir süre devam edecek bir problemdir. İlerleyen süreçte saçların dökülmesi eski haline dönecektir.

Göğüslerde Ağrı

Doğum sonrasında süt pompalamanın artmasından ötürü göğüslerde ağrı yaşanır. Bu normal bir durumdur. Emzirene yada sütü bir şekilde sağana kadar bu ağrı devam eder. Süt bir şekilde dışarıya çıkarıldıktan sonra ağrı geçecektir. Ağrılara iyi gelecek birkaç yöntemden söz edilebilir. Ilık duş almak göğüsleri rahatlatacaktır. Ayrıca spor sütyeni de kullanılabilir. Ancak mutlaka biriken süt bir şekilde göğüslerden dışarı çıkarılmalıdır. Ağrının sonlanmasının en kesin çözümü budur.

Göbekte Sarkma

Bu durum kendisini biraz zaman sonra toparlayacaktır. Bedenin esnekliğinden kaynaklı göbeğin sarkma durumu kendine gelecektir. Ancak doğum sonrasında şişen göbeğin ardından birden sönmesi sarkmaya neden olacaktır.

 

 

 

No Comments Yet

Leave a Reply