Doğum Öncesi Kadınların Yemesi Gereken Faydalı Yiyecekler

Bir anne adayının hamileliği süresince sağlıklı beslenmeye özen göstermesi gerekir. Çünkü anne karnında gelişmekte olan bir bebek vardır ve annenin yediği her şey bu yüzden çok daha büyük bir önem taşır. Fakat birçok annenin kafasında doğum öncesi kadınların yemesi gereken faydaları yiyecekler neler diye bir soru oluşmaktadır. Bu yazıda bu konuyla ilgili sorularınızın cevaplarını bulacaksınız.

Anne Adayı Doğum Öncesinde Neler Yemeli?

Yapılan birçok testte hamile kadınların yemesi ya da yememesi gereken yiyeceklerin bebeği etkilediği kanıtlanmıştır. Örneğin anne adayının hamilelik süresinde bazı vitaminleri eksik alması, bebeğin doğumdan sonra çeşitli rahatsızlıklara sahip olma riskini arttırmaktadır.

Gerekli vitamin ve besinleri almayan annenin bebeğinde gelişim gecikmeleri söz konusu olabilmektedir. Bunun yanında sağlıklı ve düzenli beslenen anne adaylarında ise, çok daha rahat doğum yapabildiği ve erken doğum riskini azalttığı görülmüştür. Anne adayının herhangi bir besin tüketmeden önce, o besinin sağlıklı olup olmadığını düşünerek yemesi çok daha doğru olacaktır. Çünkü tek bir besinin yanlış olması bile vücuda zamanla etki edecektir. Bu noktada yenilen her besinin kalori değerine de dikkat etmek kilo kontrolü açısından önemli olacaktır.

Çoğu kadın karbonhidratlardan uzak durur fakat hamilelik süresince sağlıklı karbonhidratların tüketilmesi gerekir. Örneğin, bir dilim kek yemek ile bir dilim kepekli ekmek aynı şey değildir. Bu yüzden vücudun sağlıklı olan karbonhidratlara da mutlaka ihtiyacı vardır ve anne adayının tüketmesi gerekir. Bunların yanında yenilen besinlerin pişirilme süresi de çok önemlidir. Örneğin, haşlama ya da konserve olan tüm yiyecekler işlevinin büyük bir kısmını kaybetmiştir. Bu yüzden sebze ya da meyvelerin taze ve çiğ olmasına önem göstermek gerekir.

Anne Adayının Her Gün Tüketmesi Gerekenler

Hamile kadınlara halk arasında en çok söylenen şeylerden biri, ”sen iki canlısın, bol bol ye” sözüdür. Fakat bu doğru değildir. Çünkü bir tarafın günlük kalori alımı tamamlandıktan sonra, diğer taraf çok daha az kaloriye ihtiyacı olan bir bebek olduğundan fazla yemek yemek sağlıklı bir durum oluşturmayacaktır. Bu anne adayının kısa zamanda kilo almasını sağlar.

Normal bir kadının da diyet programında olan şeylerin aynısı hamilelikte de geçerlidir. Bu noktada günlük kalori alımının en büyük kısmını proteinler oluşturmalıdır. Geri kalan kısımlarda ise, bol bol C vitamini, kalsiyum, demir oranı yüksek olan yeşil yapraklı sebzeler tüketilmesi önerilir.

Anne Adayı Nelerden Uzak Durmalı

  • Her türlü paketlenmiş gıdalardan (cips, salam, sosis, aburcubur) uzak durulmalı,
  • Tuz tüketimine dikkat edilmeli, tüketilen besinlerde daha az tuz kullanılmalı,
  • Bazı bitki çayları gebelikte sakıncalı olacağından, az ya da hiç tüketilmemeli,
  • Günde 2 litreden az su içilmemeli.
No Comments Yet

Leave a Reply