Diyabet Hastalığından Kurtulmak İçin Ne Yapmalısınız?

Toplumumuzda şeker hastalığı olarak bilinen hastalığın tıp dilindeki adı diyabettir. Diyabet insanları sağlıklı beslenmeye ve spora yönelten bir hastalıktır ancak, bu hastalığın varlığı ilk etapta insanların aklına diyabet hastalığından kurtulmak için ne yapmalısınız? sorusunu getirmektedir. Sağlık sektöründe diyabet hastalığının tedavisi endokrin ve metabolizma hastalıkları polikliniğinde yapılmaktadır. Bu bölümün uygulayacağı sistem, kanda bulunan şeker seviyesine bağlı olarak değişmekte, insülin veya hap tedavisi yada ikisi birden verilecektir. Her ne kadar ilaç ve iğne tedavisine riayet edilecek olsa da, diyabet tedavisinde beslenme alışkanlıklarının, su içmenin ve spor yapmanın önemi büyüktür.

Beslenme Şekilleri

Şeker hastalığında, kan şekeri seviyesinin sürekli aynı düzeylerde tutulması gerekmektedir. Bu seviyeleri düzenlemek biraz karmaşık bir iştir. Bu sebeple şeker hastalığında az az, sık sık yemek yemek önerilmektedir. Sabah, öğle, akşam ana öğünlerine, sabah ve öğle arasında olmak üzere bir ara öğün, öğle ile akşam arasına olmak üzere bir ara öğün daha eklenmelidir. Yatmadan önce yine saat ayarlaması yapılarak bir ara öğün daha eklenecektir. Bu öğünlerin tamamında yağ, şeker ve tuz seviyesinin minimum oranında olması gerekmektedir.

Diyet

Sağlık kurumuna müracaat sonrası endokrin doktoru, tüm şeker hastalarını diyet polikliniğine yönlendirmektedir. Diyet polikliniğinde görevli olan diyetisyenler, hangi besinin hangi oranda tüketilmesi gerektiğini hastalara açıklamaktadır. Sabah, öğle ve akşam öğünlerinde tam olarak doyulmaması, şeker seviyesinin kontrol altında tutulmasındaki en büyük faktörlerden biridir. Ana öğünleri tamamlamak için ara öğünler belirlenmiştir ve bu ara öğünlere hafif ve lifli gıdalar yerleştirilmiştir. Diyet sonucu şeker seviyesi kontrol altına alınacaktır.

Su İçmek Ve Egzersiz Yapmak

Şeker hastalığını önlemenin bir diğer yolu da günde 2.5 veya 3 litre su tüketmektir. Su, vücut metabolizmasını en çabuk dengeleyen besindir. İçeriğindeki mineraller şeker seviyesini kontrol altına almaktadır. Gün içinde yapılacak egzersiz ve yürüyüşlerin de diyabet rahatsızlığına etkisi büyüktür. Günde en az yarım saat yapılacak bir yürüyüş sonrası, şeker seviyesi normal sınırlarda olmaktadır. Ayrıca yürümekte zorlanan kişiler için ise ev içinde yemek sonrası yapabilecekleri karınca yürüyüşü çok etkili olmaktadır.

No Comments Yet

Leave a Reply