Çocuklarınızın Önünde Kavga Etmek Onları Etkiliyor

Evliliklerini hiç tartışmadan sorunsuz bir şekilde yürütebilen karı-koca sayısı çok azdır. Bu durumun en yakın tanığı ise çocuklardır ve onlar bu durumdan asla hoşlanmazlar. Özellikle 0-3 yaş arasındaki çocuklar bu durumdan daha fazla etkilenip şekillenirler. Çocuğun ilerleyen yaşlarında ise bu kavgalar ona karakteristik özellikler doğurur ve bunlar çoğu zaman olumsuz özelliklerdir. Çoğu pedagog yada psikolog danışmanları ebeveynlere çocuklarınızın önünde kavga etmek onları etkiyor dese bile maalesef çoğu anne-baba bunu başaramıyor.

Çocukların Önünde Tartışmak

Kavga yaşanan bir evde büyüyen çocukların büyüdükçe daha depresif ve agresif olmaları uzun yıllardır bilinen bir tespittir. Yüksek sesle yaşanan bir kavga olmasa bile çiftler arasındaki gerginliği çocuklar çok rahat bir şekilde hissedebilir ve bu onun gerilmesine sebep olabilir. Aynı zamanda bu gerginlik zamanla çocuğun üzerinde çok daha kalıcı hasarlar da bırakabilir. Bu durumda çoğu anne-baba çocuktan olağan sıkıntıları saklamanın daha iyi bir yöntem olacağını düşünür. Fakat bu doğru değildir. Düzgün bir dil kullanarak sorunu çocuğa anlatmak çok daha etkili bir yöntemdir. Çünkü konuşulmayan şeyler çok daha stresli bir ortam yaratır ve çocuk bu ortamdan beklenilenden daha fazla etkilenir.

Okul Dönemindeki Çocuklar

Anaokulu çağındaki çocukların geneli, anne ve babasının tartışmalarından sonra hemen paniğe kapılır ve onların boşanacağını düşünür. Özellikle 5-6 yaş arasındaki çocuklar kötü senaryolar kurmakta ustadırlar. Bu sebeple onların yanında herhangi bir olumsuz izlenim yaratacak davranışlardan kaçınmak gerekir. Olumsuz davranışların devam ettiği bir ev ortamında, zamanla çocuk değişir ve okul hayatında başarısızlıklarla karşılaşır. Hatta çoğu zaman derslerinde ve arkadaşlık ilişkilerinde tatsız durumlar yaşanır.

Çocuklar Tartışmalardan Nasıl Uzak Tutulur?

Konu ne olursa olsun çocukların yanında kavga etmek asla ve asla doğru bir davranış değildir. Fakat istisna bir durum söz konusu olduğunda, kavga esnasında, çocukları düşünerek, söylenen her söze dikkat etmek gerekir. Örneğin, boşanmak istiyorum, seni terk edeceğim… gibi cümleler çocuğun yanında asla kullanılmamalı. Tartışma konusu eğer çocukla ilgili bir sıkıntıysa da yine aynı şekilde bu konunun asla çocuklarının yanında konuşulmamasına özen göstermek gerekir.

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.