Çocukları Hastalıklardan Nasıl Koruyabiliriz?

Çocukların bağışıklık sistemini yani direncini arttırma yoluna gitmek en akıllıca yöntemdir. Çocukların hasta olmaları ebeveynler için oldukça kötü ve üzücü bir durumdur. Sosyal hayatı doğrudan etkiler, psikolojik yönden kötü etkilenmesine yol açar gibi bir çok madde saymak mümkündür. Bu nedenle çocukların hasta olmalarını önceden önlemek hasta olmalarını izlemekten daha iyi bir seçenektir. Mümkün olduğunca bazı yöntemler sayesinde hastalık riskini en aza indirgemek olasıdır.

Çocuklar kendilerini korumayı bilemedikleri için birbirlerini çok sık bir şekilde hastalık satarlar. Bu nedenle çocuklar çok daha fazla hasta olmaya müsaitlerdir. Fakat bazı önlemler ile bu durumun önüne geçmek mümkündür.

Çocukları Hastalıklardan Korumanın Yolları

*Öncelikli olarak çocuğunuzu elden geldiğince sağlıklı ve düzgün aralıklarla beslemeye çalışın. Küçük öğünleri yok saymayın. Bir kase yoğurdun sağladığı faydayı göz ardı etmeyin.

*Düzenli bir uyku çekmek çocuk için hastalıklara karşı çok önemli bir koruyucudur. Uyku saatlerine sadık kalmaya ve geç saatlere kalmamaya özen gösterin. Çocuğunuzun mutlaka belirli bir uyku saati olmalıdır. En ideal uyku zamanı 20.00 ile 20.30 saatleri arasıdır.

*Balık tüketimi hastalıkları savmaya çok yardımcıdır.

*Bol su içirmek çocuğunuza yapabileceğiniz en önemli yardımlardan biridir.

*Çocuğun bulunduğu yada yattığı odanın aşırı sıcak olmamasına dikkat edin. Mikroplar sıcağı severler. Bu gibi ortamları bol bol havalandırmak çok akıllıca olacaktır.

*Meyve sebze tüketiminden vazgeçmeyin.

*Çocuğunuzu sık sık ellerini yıkamaya teşvik edin.

*Kalabalık ve kapalı ortamlardan mümkün olduğunca uzak durmakta fayda vardır.

*Emen bebekleri elden geldiğince emzirmeye devam edin. Anne sütünün faydaları bebeğinizi/çocuğunuzu çoğu kez muhafaza edecektir.

*Pekmez ve bal tüketimini ithal etmeyin. Aşırıya kaçmadan çocuğunuza pekmez ve bal verin.

*Posalı yiyecek yada içeceklerden faydalanın.

*Doktorunuza görünmeyi ihmal etmeyin.Çocuk doktorunuz konusunda sabit kalmak, hastalıklara engel olmak açısından oldukça önemlidir. Çünkü çocuğunuzu bebekliğinden itibaren tanıyan bir doktor ile devam etmek hastalıkların engellenmesi konusunda size yardımcı olacaktır. Doktorunuzun çocuğunuzun bünyesini bilmesi ebeveynler için bir kolaylıktır.

*Grip aşısı hususunda mutlaka doktorunuza danışın.

*Çocuğunuza insanları öptürmek yerine sadece selam niteliğinde gülümsemeyi öğretmek daha doğru olacaktır. Öpüşmek mikropların kolayca vücuda girmesini sağlar.

*Mutlaka sıklıkla kullanılan klimaların bakıma ihtiyacı vardır.

*Çocuğunuzu aşırı ince yada kalın giydirmekten kaçının.

No Comments Yet

Leave a Reply