Çocuklarda Okula Dönüş Stresi

Çocuklar keyifli geçirdikleri tatilin ardından bazı sorumluluklar altına girecekleri okula geri dönmeyi stres ile karşılayabilirler. Tatil sonrası okula dönüş genellikle çocuklar tarafından heves ile beklenmez. Bu bazı zamanlar bir sorun haline gelebilir. Ebeveynlerin bahsi edilen konuda doğru yöntemleri bilerek bilinçli adımlar atması gerekir. Çünkü çocuklar bu süre içerisinde okula geri dönme konusunda isteksiz olabilir. Tatile devam etme isteği ağır basacaktır.

Okula yeni başlayan minikler de bir üst sınıfa geçen çocuklar da okula başlama stresini yaşayabilir. Bu problemi doğru adımlar ile atlatmak mümkündür. Ebeveynler karşılaştıkları isteksizlik yada stres karşısında doğru hareket edebilmelidir. Çünkü çocuklar öyle yada böyle yeni seneye bir başlangıç yapacaklar. Fakat bu başlangıcın en doğru şekilde olması çocukların psikolojileri için faydalı olacaktır. Kadın sağlığı ekibi olarak çocukların okula dönüş streslerinin nasıl karşılanması gerektiğini yazdık.

Okula Dönüş Stresinin Üstesinden Nasıl Gelinir?

İlk ve önemli adım mutlaka çocuklar ile konuşulmasıdır. Çocukların fikirlerini almak, düşüncelerini öğrenebilmek, onlara nasıl hissettiklerine dair söz hakkı vermek büyük önem taşır. Bahsi edilen bu adımları uygulamak kesinlikle ihmal edilmemelidir. Çocuklar kendilerini ifade ederek streslerini dile getirebilirler. Bu hususta ebeveynin çocuğuna yardımcı olması çok daha kolay olacaktır. Sorunu bilmek çözüme kavuşmaya yardımcı olacaktır. Eğer çocuk kendini açmıyor ise ebeveyn bu konuda ona yardımcı olabilir. Çeşitli sorular ile çocuğun kendini ifade etmesine olanak sağlayabilir. Böylelikle karşılık diyalog ile okul stresini azaltmak mümkündür.

Mutlaka önceden okulu ziyaret etmek çocuğun stresini büyük ölçüde azaltacaktır. Onu neler beklediğini görebilmesi psikolojik olarak rahatlamasına yardımcı olacaktır.

Öncelikle ebeveynin kendisini sakin tutabilmesi gereklidir. Çocuklar ebeveynlerini endişeli görür ise doğrudan bu duyguyu paylaşmaya başlayacaklardır. Ebeveynin endişesiz ve stressiz olması mühimdir.

Ütopik motivelerden kaçınmak gereklidir. Çocuğun stresten uzaklaşması için olmayan telkinler verilmemelidir. Daime gerçekler söylenmelidir. Fakat gerçekleri çocuğun daha anlayacağı dil ile yumuşatmak faydalı olacaktır. Örnek olarak her şeyin ilk etapta çok kolay olacağı söylenmemelidir. Çocuğun stresini azaltmak adına ütopik cümleler durumu daha da kötüleştirebilir. Mutlaka ilk olarak zorlanacağını ama sonrasında her şeyin daha kolay hale geleceğini söylemek çok daha doğru olacaktır.

Okulun açılmasına yakın bir zaman diliminde ders saatleri, öğretmeninin ismi, kaçta yatması yada uyanması gerektiği gibi bilgiler çocukla paylaşılmalıdır. Çocuğun bu gibi ayrıntıları öğrenmesi okula dönüş fikrine daha hızlı ısınmasını sağlayacaktır.

 

 

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.