Çocuklada Doğumsal Kalp Hastalıklarının Belirtileri

Bebekler dünyaya gelirken bazı sorunlar ile karşılaşılabiliyor. Çocuklarda kalp hastalıkları en sık rastlanılan hastalık grubudur. Dünyada her yıl 1 milyondan fazla bebek doğumsal olarak kalp hastalığı ile dünyaya gelir. 

Doğumsal kalp hastalığının sebeplerinden bazıları kalıtsal bazı nedenleri ise çevreseldir. Gebelik esnasında bebekte meydana gelen kalp hastalığını teşhis etmek mümkündür. 18. hafta itibari ile fetal ekokardiyografi denilen yöntemle incelenebilir. Anne adayları bu nedenle muayenelerini kesinlikle aksatmamalıdır. Kadın sağlığı ekibi olarak siz değerli okuyucularımız için çocuklarda doğumsal kalp hastalıklarının belirtilerini sıraladık.

Çocukta Morarma

Morarma kalp rahatsızlığının en önemli belirtilerindendir. Özellikle dudaklarda, tırnak yataklarında ve ağız içinde morumsu bir renk değişikliği gözlenir. Bebeklerde mavimsi damarlanma şeklinde de görülebiliyor. Fakat üşüyen çocuklarda meydana gelen morarma ile karıştırılmamalıdır. Cilt renginde olan değişikliği farketmek zor olabilir. Mutlaka ağız içi, dil kontrol edilmelidir. Doğumsal kalp hastalığına sahip olan çocukta emme yada koşma gibi enerji harcadığı eylem sonrasında morarma meydana gelir.

Göğüs Ağrısı

Her göğüs ağrısı acil bir durum olduğu anlamına gelmiyor. Ancak tedbiri elden bırakmayarak duruma bir göz atmakta da fayda vardır. Göğüs ağrısı da kalp rahatsızlıklarının belirtilerinden biridir. En önemli ayrıntı göğüs ağrısının çabuk yorulma, efor harcama, morarma, nefes darlığı yada ritim bozukluğu ile birlikte görülmesidir.

Çocukta Çarpıntı

Kalp atış ritmi bazen normalden yavaş yada hızlı olabiliyor. Bazen ise düzensiz hissedilebiliyor. Bu gibi bir değişiklik ebeveyn yada çocuk tarafından fark edilebilir. Farklı nedenlerden dolayı olabilecek çarpıntıyı yine de göz ardı etmemekte fayda vardır. Çarpıntının nedeni kalp rahatsızlığından kaynaklı olabilir.

Çabuk Yorulma

Çabuk yorulma bebeklerde kendini emememe, emerken nefes nefese duraksama gibi belirtiler ile ortaya çıkabilir. Çocuklarda ise efor harcadığı esnada bir oyun esnasında yada bir koşma esnasında yaşıtlarına nazaran çabuk tıkanma gözlenebilir.  Kalp rahatsızlığı olan bebekler anneyi 10 dakikadan fazla ememezler. Hızlı nefes alıp verme şeklinde ara verirler.

Yeterli Kilo Alımının Gerçekleşmemesi

Doğumsal kalp hastalığı olan bebektlerde çoğunlukla dokulara besin yada oksijen taşınamıyor. Bu durum ise kilo alımını geciktiriyor. Sağlıklı bir bebek ilk 1 ay içerisinde günde ortalama olarak 15-30 gram kilo alımı gerçekleştiriyor. 6. ay ile birlikte kilosunu iki katına, 1 yaş itibari ile kilosunu üç katına taşır.

 

No Comments Yet

Leave a Reply