Çocuğunuzun Yeteneklerini Keşfetmenin Yolları

Çocukların her biri farklı özelliklere sahiptir. Hepsi birbirinden farklı yetenekler ile bezenmiştir. Ancak her daim apaçık ortada olmazlar. Mutlaka bir şekilde ortaya çıkarılmayı beklerler. Ebeveynler bazı püf noktalar ile bu yetenekleri keşfedebilir.

Bazı çocukların yetenekleri keşfedilemiyor bile. Bu nedenle aslında çocuğunuzun hayatını doğrudan etkileyen önemli bir ayrıntı söz konusudur. Keşfedilmeyi bekleyen çok fazla çocuk mevcuttur. Yapılan keşifler doğrultusunda farklı eğitim yolları izlenir yada bu alanda ilerlemesi adına gerekenler yapılabilir. Ebeveynlere bu hususta büyük bir görev düşüyor. Mutlaka dikkate alınması gereken bir ayrıntıdır. Kadın sağlığı ekibi olarak siz değerli ebeveynlerimiz için bazı ipuçlarını derledik.

Çocukları Gözlemleyin

Yetenekleri keşfetmek adına yapılan en önemli adımlardan biridir. Çocuğunuzu gözlemleyerek hangi yeteneklere yatkın olduğunu kavrayabilirsiniz. Keyif alınan işler yada oyunlar size ipuçları vermek konusunda yardımcı olacaktır.

Çocukları Kıyaslamayın

Her çocuğun özellikleri çok başkadır. Eğilimli olduğu yeteneği de aynı şekilde farklılık gösterir. Kesinlikle bir kıyaslama yapmaktan uzak durun. Bir alan içerisinde zorlanırken  diğer bir alanda çok başarılı olması muhtemeldir. Önemli olan tek bir yere odaklanmamak ve çeşitliliği çoğaltmaktır. Diğer çocuklar ile çocuğunuzu kıyaslayarak ona faydalı olmayacaksınız. Aksine zararınız dokunacaktır.

İletişiminizi İyi Temeller İle Kurun

Bir çocuğun sağlıklı bir ruh hali ve başarısı için doğru iletişim temelleri çok önemlidir. Ebeveyn ile yakalanan güzel iletişim ilerleyen yaşlarında onun için büyük bir avantaj olacaktır. Kendini çok daha iyi ifade edebilen bir çocuğun yetenekleri gizli kalmaz. Mutlaka ebeveyn bir şekilde bu özelliği anlayacaktır.

Ayrıca doğru bir iletişim ile birlikte çocukla paylaşımlar artacaktır. Böylelikle daha doğru tespitler yapmak kolaylaşacaktır. Sağlıklı iletişim sağlıklı bir ruh hali içerisinde olan çocuklar meydana getirecektir. Böylelikle çok daha doğru sonuçlara varılacaktır.

Ebeveyninden öğrendiği doğru iletişim ile birlikte hayatı da çok daha kolay hale gelecektir. Kendini düzgün ifade edebilmesi insanlarla güzel ilişkiler kurabilmesi kadar yeteneklerinin keşfedilmesi açısından da çok önemlidir.

Çocuğunuza Güven Duyun

Çocuğun her şeyini üstlenen ebeveyn aslında büyük bir hata yapıyordur. Çocuğun kararlarına ve yapabileceklerine güvenip fırsat vermek büyük önem taşır. Böylelikle özgüveni pekişen çocuk neyden hoşlanıp hoşlanmadığını yada neleri yapıp yapamadığını görecektir. Böylelikle ebeveyn ise çocuğunun yeteneğini çok daha kolay farkedecektir.

 

 

 

No Comments Yet

Leave a Reply