Çocuğunuza Cinsel Eğitimini Nasıl Vermelisiniz?

Ebeveynlerin en zorladıkları konuların başında gelen çocuğa cinsel eğitimin tam anlamıyla verilmesi konusu artık günümüzde neredeyse zorunlu hale gelmiştir. Çocuklarınızın daha olgun ve bilinçli birer birey olmaları açısından oldukça önem teşkil eden bu konu eksik kaldığında ortaya bir takım tatsız durumlar ya da problemler çıkabilir. Cinsel eğitimin başlangıcı ve dozu çocuğunuzun yaşına göre de değişim göstermeli ve gerekli görüldüğü takdirde bir uzmanın yardımına başvurulmalıdır. Bu yazıda da çocuğunuza cinsel eğitimini nasıl vermelisiniz? Üzerine bazı önerileri bulabilirsiniz.

Çocuğa Cinsel Eğitim Hangi Yaşta Verilmelidir?

Pek çok uzman ve pedagoga göre bir çocuğun cinsellik eğitimine başlatılması için en uygun olan yaş grubu 6-9 yaş arasıdır. Bu dönem çocuğunuzun ilk eğitim hayatına tekabül eder ve cinsiyete göre çocuğunuzun bazı keşiflere çıkmasına olanak sağlar. Bu yüzden 6-9 yaş arası çocukların sık sık cinsellik ile ilgili sorular sorduğu bir yaş dönemidir. Ebeveynler olarak bu konuda size düşen görev makul bir çerçevede çocuğunuzun sorularını yanıtlamak ve cinsellik ile ilgili meraklarını gidermektir.

Cinsellik Eğitiminde Nasıl Bir Dil Kullanılmalı?

Anne ve babaların küçük yaştaki çocuklarına verdiği cinsellik eğitimlerinde sabırlı ve anlaşılabilir bir dil kullanmaları gereklidir. Biyolojik anlamda aşırı detay vermeden bir çocuğun anlayabileceği dilde doğru ve mantıklı cümleler ile çocuğunuzun cinsellik hakkındaki sorularını cevaplayabilir ve meraklarını giderebilirsiniz. Anlatım dili konusunda mutlaka sade ve bir çocuğun aklına uygun bir dil kullanmanız da oldukça önemlidir.

Hangi Tür Bilgiler Verilmelidir?

Çocuğunuzun yaşına göre ve sorduğu sorulara oranla uygun bir cinsellik eğitimi alması şarttır. Bu yüzden 6-9 yaş arası bir çocuğa öncelikli olarak dünyaya nasıl ve ne şekilde geldiği anlatılmalıdır. Bu anlatım masal şeklinde değil bir çocuğun anlayacağı dilde ve tamamen bilimsel yorumlara dayalı olmalıdır.

Eğer çocuğunuz ergenlik döneminde ise bu durumda içerisinde bulunduğu dönem hakkında bilgi paylaşımına girebilir ve ergenlik döneminde rastlanılan cinsellik hakkındaki değişim ve gelişimlerden rahatça bahsedebilirsiniz. Ergen bir çocuk ile bu gibi bilgileri paylaşmanız oldukça önemli ve çocuğunuzun kişisel gelişimi açısından faydalıdır.

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.