Cennet Hurmasının Faydaları Nelerdir?

Cennet hurması hakkında merak edilenleri kadın sağlığı ekibi olarak sizler için derledik.

Cennet Hurmasının Faydaları

*Enerji verici bir besindir

Cennet hurması yüksek potasyum ve şeker içeriğinden dolayı doğal bir enerji verici olarak kabul edilir. Günde 1 adet tüketilen cennet hurması bize yeterli enerjiyi verebilir. Yorgunluk ve stresin giderilmesinde de iyi bir seçim olacaktır.

*Kilo verdirmede etkilidir

Cennet hurması, çok az bir yağ içeriğine sahip meyvedir. Karbonhidrat içeriği bakımından da oldukça düşüktür ve bu nedenle diyet yapan , kilo vermek isteyen bireyler bu meyveden büyük ölçüde yararlanabilirler.

*Sindirim sistemi üzerinde olumlu etkileri bulunmaktadır

Lifler(posa), iyi bir bağırsak için gereklidir. Posa bakımından zengin meyvelerin düzenli kullanımı bağırsak hareketiyle ilgili sorunları hafifletebilir.Böylece sağlıklı bir sindirim sisteminin korunmasını sağlar.Cennet hurmasında içeriğinde bulunan bileşenler,  bağırsak hareketini düzenler. Bu da sindirim sistemini sağlıklı tutmaya yardımcı olur.

*Hemoroit hastalarına faydalıdır

Cennet hurmasının bir diğer özelliği de anti-hemorajik olmasıdır. Hemoroit yaralarında aşırı kanamanın kontrolünde kullanılmaktadır.

*Diyabetli bireyler için faydalıdır

Zengin lifli yiyecek olan cennet hurması açlık seviyelerini düzenlemek için şeker hastaları tarafından tüketilebilir. Meyvenin kandaki şeker seviyesini de düzenlediği bilinmektedir.

*Hipertansiyon için iyi bir kaynaktır

Sodyum, diyete aşırı dahil edildiğinde hipertansiyonu tetikleyebilir. Trabzon hurmasının düşük sodyum seviyesine sahip olduğu bilinmektedir. Bu nedenle, hipertansiyonu olanlar için dengeli bir düşük sodyum diyetinde kullanılabilir.

*Bağışıklığı güçlendirmeye yardımcı olur

Cennet hurması,iyi bir C vitamini kaynağıdır.Dengeli beslenmenizde düzenli olarak kullanıldığında, bağışıklık seviyelerini güçlendirmeye yardımcı olabilir. Böylece, soğuk algınlığı, grip ve astım dahil çeşitli akciğer enfeksiyonlarına karşı da bir koruma görevi görür.

*Kanserle savaşta önemli bir kaynaktır

Cennet hurması,engin bir antioksidan kaynağıdır.Serbest radikalleri azaltmaya yardımcı olur. Aksi takdirde serbest radikaller hücreye zarar verebilir ve bu şekilde kanseri tetikleyebilir.

*Kırmızı kan hücrelerini arttırır

Cennet hurmasında bulunan bakır, demir emilimine de yardımcı olur. Böylece kırmızı kan hücrelerinin üretiminde yardımcı olur.

*Karaciğeri temizler

Cennet hurması, toksik maddelerin etkisini azaltır ve hücre hasarını önler. Böylece detoksifiye bir vücut ve sağlıklı bir karaciğer ile sonuçlanır.

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.